خواص برگه زردآلو ، سبزی خشک و پودر نارگیل

از برگه زردآلو، پودر نارگیل و سبزی خشک، دمنوش یا شربت درست نمی کنند! اما این سه خوراکی ، به دلیل ویژگی های شان و البته طالبان آنها ، سر از عطاری های این راسته درآورده اند. خوراکی های خاصی که بهتر است در یخچال کدبانوی خانه پیدا شود.

برگه زردآلو

شاید به نظر برسد که برگه زردآلو را باید در زمره میوه های خشک تقسیم بندی کرد. اما ویژگی های آن به شکلی است که در حال حاضر در گروه گیاهان دارویی تقسیم بندی شده و به فروش می رسد.

برگه زردآلو مانع از ابتلا به یبوست می شود. این خوراکی عطش را از بین برده و به دلیل اینکه دارای ویتامین B به میزان کافی است، مصرف آن برای کنترل اعصاب و درمان اختلال های مرتبط با اعصاب مانند بی خوابی یا بدخوابی کمک می کند. علاوه بر این برگه زردآلو تنظیم کننده میزان ترشح صفرا و اسید معده است. خاصیت تصفیه کنندگی خون از دیگر ویژگی های این خوراکی است. یکی از مهم ترین خواص آن این است که به درمان یبوست کمک می کند. برگه زردآلو ، پتاسیم بسیار بالایی دارد. بنابراین مصرف آن باعث تامین میزان پتاسیم مورد نیاز بدن شده و به این ترتیب عملکرد پمپ سدیم-پتاسیم سلول ها تنظیم می شود. آنتی اکسیدان موجود در آن نیز یکی از مهم ترین عوامل در جلوگیری از ابتلا به بعضی از انواع سرطان هاست.

 

سبزی خشک

در عطاری های بازار می توانید انواع سبزی خشک شده را پیدا کنید و از آنها در آش و غذاهای مختلف به شکل های مختلف استفاده کنید. مصرف سبزیجات باعث بهبود عملکرد روده ها و برطرف شدن یبوست می شود. البته مسلم است که مصرف سبزی های تازه به مراتب بهتر بوده و بیشتر توصیه می شود اما برای خانم های شاغل که زمان کمتری برای تهیه سبزی دارند، مصرف سبزی خشک شده نیز گزینه مناسبی است.

پورد نارگیل

نارگیل و حالا پورد نارگیل هم از آن خوراکی هایی است که بیشتر باید بین میوه ها آن را تقسیم بندی کرد. اما مانند برگه زردآلو، ویژگی های آن باعث شده تا پودر نارگیل را هم جزو عرقیات تقسیم بندی کنند و در راسته عطاری ها آن را به فروش برسانند.

پودر نارگیل معمولا برای تزئین روی حلوا و خرما کاربرد دارد. شاید فکر کنید که این خوراکی فقط جنبه تزئینی دارد. اما این طور نیست ، مصرف پودر نارگیل به تامین پتاسیم بدن کمک می کند. ضمن اینکه این ماده غذایی بیش از موز پتاسیم دارد. بنابراین اگر موز دوست ندارید، یکی از راه های دریافت پتاسیم از منابع گیاهی ، مصرف پودر نارگیل است. به این ترتیب با پیاده روی ، دچار گرفتگی عضلات ناشی از کمبود پتاسیم نخواهید شد. به این دلیل که یکی از علت های گرفتگی و ضعف عضلانی و احساس خستگی ، کمبود پتاسیم است. پودر نارگیل حاوی مقدار مناسبی فیبر گیاهی است. بنابراین استفاده از آن اولا مانع از ابتلا به یبوست شده و دوما با پر شدن حجم معده مانع از پرخوری می شود. هر چند در نگاه اول به نظر می رسد پودر نارگیل آن طور که باید تاثیری روی بهبود عملکرد دستگاه گوارش ندارد.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید