آموزش به عطاران از اول آذر 95

طب سنتی پیشینه تاریخی غنی در کشور ما دارد و ایرانی ها از چند هزار سال قبل حکیمان و عطاری هایی داشتند که تجویز هایشان به اصطلاح شفا بخش بود. در حقیقت ، بخشی از فرهنگ و تمدن ایرانی ، طب سنتی و داروخانه آن ، عطاری است. با وجود پیشرفت های علمی و تکنولوژی و روش های مختلف بهداشتی و درمانی باز هم اقبال مردم به طب سنتی کم نشده و عطاری ها هنوز هم رونق دارند. در چند سال اخیر با گسترش دوباره طب سنتی و راه اندازی رشته طب سنتی از سوی وزارت بهداشت ، انگار آموزه های طب سنتی رونق دوباره گرفت و در این بین طب سنتی ملغمه ای شد از افرادی که تخصص لازم را در این زمینه نداشتند و افرادی که اقداماتشان سلامت محور بود.

بر همین اساس تعداد تخلفات در این صنف بالا رفت و بسیاری افراد با ادعای طب سنتی تجویزهایی می کردند که سلامت مردم را به خطر می انداخت . از سوی دیگر ، بیشتر عطاری هایی که در سطح شهر فعالیت می کنند، مجوز ندارند و هیچ آموزشی ندیده اند و حتی داروهایی می فروشند که تقلبی و قاچاق است. برای سر و سامان دادن به اوضاع عطاری ها وزارت بهداشت با امضای تفاهمنامه شش جانبه بین دانشکده طب سنتی ، انجمن علمی طب سنتی ، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اتحادیه عطاران و سازمان غذا و دارو و اتاق اصناف تهران در نظر دارد نظارت بر عطاری ها را بیشتر کند.

دکتر محمود خدادوست، مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی وزارت بهداشت، در نشست خبری ساماندهی عطاری های استان تهران که با حضور نمایندگان اعضای این تفاهمنامه برگزار شد ، از پیشینه تاریخی عطاری ها سخن گفت:"قدمت عطاری به اندازه چند هزار سال طب ایرانی است و جزیی از تاریخ و تمدن ما محسوب می شود. این صنف ظرفیتی برای توسعه طب ایرانی و ریشه در باور مردم دارد."

دکتر خدادوست در ادامه سخنانش گفت:"پرچم طب ایرانی در دوران فطرت 150 ساله آن به همت حکما و برجستگان این حرفه برافراشته بود. با همه این قدمت و پشتوانه و همچنین اقبال میان مردم، از آنجا که این حرفه با نظام سلامت در ارتباط است، می طلبید که تولیت سلامت کشور به آن توجه ویژه ای داشته باشد." وی با اشاره به همکاری نهادهای مرتبط با عطاری ها ،  ادامه داد: "وزارت صنعت ، معدن و تجارت که تولیت اصلی اصناف را برعهده دارد، باید به عنوان متولی اصلی برای ساماندهی عطاران ورود می کرد. ما بارها گفتیم حفظ هویت و حرمت شغلی این صنف متوجه خود صنف عطاران است و نباید بگذارد دچار افراط و تفریط شود و برخی عطار نما ها به آن ورود کنند."

به گفته مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی وزارت بهداشت ، به دنبال تفاهمنامه ای که برای آموزش و ساماندهی عطاری های استان تهران امضا شده و با کمک صنف و عطاران خوشنام، افرادی که می خواهند مجوز عطاری دریافت کنند باید آموزش های لازم را از سوی انجمن علمی طب سنتی دریافت کنند. در حقیقت سر و سامان گرفتن عطاری ها به این صورت خواهد بود که آنها قبل از گرفتن مجوز باید آموزش ببینند. دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن علمی طب سنتی این آموزش ها را به عطاری ها می دهند و از همراهی عطاران با سابقه نیز بهره مند خواهند شد.

دکتر خدادوست با تاکید بر اینکه آموزش به عطاران قبل از دریافت مجوز، سلامت محور بودن عطاری را تضمین می کند ، افزود:"با بالا بردن دانش تخصصی عطاران به کمک صنف خود عطاران و افراد با سابقه آن ، از ورود عطار نماها با این صنف جلوگیری می شود."

 فقط نیمی از عطاری ها مجوز دارند

یکی از دغدغه های اصلی برای رسیدگی به اوضاع عطاری ها، جلوگیری از تخلفات در این صنف است زیرا گزارشات زیادی از فروش داروهای به اصطلاح گیاهی منتشر شد که حتی منجر به مرگ مصرف کنندگان شده بود. معاون غذا و داروی دانشگده علوم پزشکی تهران در ادامه این نشست با بیان اینکه تنها 50 درصد عطاری ها مجوز فعالیت دارند، گفت:" بر اساس گزارشاتی که از دانشگاه های علوم پزشکی جمع آوری کردیم، تفاوت معناداری بین عملکرد عطاری هایی که مجوز دارند با آنهایی که غیر قانونی فعالیت می کنند، وجود داشت. همچنین مهم ترین تخلفاتی که عطاری ها داشتند مربوط به فروش داروهای ترک اعتیاد ، چاقی و لاغری ، مسکن و داروهای محرک جنسی است که هنوز هم این تخلفات وجود دارد."  دکتر منان حاجی محمودی با اشاره بر اینکه صدور مجوز راه اندازی عطاری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نظارت بر آن از طرف وزارت بهداشت است، تاکید کرد:" آموزش هایی که برای عطاران در نظر گرفته شده ، باعث تقویت صنف می شود و انجمن علمی طب سنتی نیز تدوین آن را بر عهده دارد. این آموزش ها برای عطاران دارای مجوز انجام می شود و این تفاهمنامه اتمام حجت برای افرادی است که می خواهند به صورت غیر قانونی اقدام به فعالیت در این حوزه کنند."

به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، عطاران باید مانند صاحبان داروخانه ها ، هر سال دوره باز آموزی بگذرانند . وی به نحوه نظارت بر عطاری ها نیز اشاره کرد:" یکی از بزرگ ترین دغدغه های وزارت بهداشت این است که مجوز عطاران از سوی وزارت بهداشت صادر نمی شود و نمی تواند در صورت تخلف ، مشابه برخوردی که با پزشکان و داروسازان متخلف دارد با عطاران نیز داشته باشد، اما با این تفاهمنامه ، خود صنف نیز درگیر می شود و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بر آنها نظارت می کند."

 

عطاران از اول آذر آموزش می بینند

بر اساس تفاهمنامه امضا شده، قرار است عطاران برای گرفتن مجوز فعالیت 40 ساعت دوره آموزشی داشته باشند که محتوای آن را انجمن علمی طب سنتی تهیه می کند. دکتر نفیسه حاجی حسینی یکتا، رئیس انجمن علمی طب سنتی نیز در این نشست توضیح داد:"پیشکسوتان رشته طب سنتی و متخصصان این رشته تدریس آموزش ها را بر عهده می گیرند که مباحثی مانند چگونگی برداشت و نگهداری گیاهان دارویی ، جزو سر فصل های آموزشی ماست. گروه هدف نیز افرادی که مجوز دارند یا می خواهند مجوز بگیرند ، انتخاب شده است."


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید