رابطه ازدواج فامیلی و طول عمر کودکان

محققان دانشگاه East Anglia در کشور انگلستان با مطالعه روی ازدواج های خانوادگی و هم خونی دریافته اند میزان طول عمر فرزندان والدینی که نسبت خونی با هم دارند و کاملا از یک ژنتیک هستند، کمتر از سایر فرزندانی با ژنتیک های متفاوت است.

بررسی ها نشان می دهد، تلومرها که محافظ کدهای ژنتیکی و دارای توالی تکرار هستند در فرزندانی که از والدین هم خون به دنیا آمده اند، کوتاه تر است و این مساله به تدریج باعث کوتاه شدن طول عمر و حتی بروز بیماری های مختلف در فرزندان می شود.

کارشناسان معتقدند این نوع ازدواج ها باعث پیری زودرس سلول های بدن می شود و در نتیجه فرد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و تسریع پیری بدن و مرگ زودرس می شود.

کارشناسان برای راستی آزمایی این تحقیق روی گروهی از چکاوک ها که بومی یک منطقه خاص بودند و با سایر گونه ها جفت گیری نداشته اند ، آزمایش انجام داده و دریافته اند طول عمر این گروه از چکاوک ها با توجه به کوچک بودن اندازه تلومرها در کدهای ژنتیکی آنها کمتر از سایر گونه هاست. هر بار که یک تقسیم سلولی رخ می دهد، اندازه تلومر کوتاه تر می شود و این کوتاه شدن با افزایش خطر ابتلا به بیماری و طول عمر کوتاه همراه است.

کارشناسان در طول 14 سال از 592 چکاوک نمونه DNA گرفته و آنها را از لحاظ طول عمر و تعمیم به انسان ها بررسی کرده اند.

بر این اساس کارشناسان توصیه می کنند افراد تا حد امکان از ازدواج با خویشاوندان اجتناب کنند تا از لحاظ سلامت و عوامل ژنتیکی در وضعیت متعادلی قرار بگیرند . افرادی که غیر خویشاوند و هم خون ازدواج می کنند در مقابل ابتلا به بیماری ها مقاومت بیشتری دارند و طول عمر بیشتری خواهند داشت. اندازه تلومرها همچنین به شیوه زندگی ، وزن ، استعمال دخانیات ، ورزش نکردن، بی تحرکی ، سوء تغذیه ، زندگی در مکان هایی با آب و هوای آلوده، استرس و ابتلا به برخی بیماری ها نیز بستگی دارد.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید