از دست دادن بینایی مرتبط با دیابت در جهان در حال رشد است.

هزینه از دست دادن بینایی مرتبط با دیابت در حال رشد در جهان نگران کننده است. بیش از 2 دهه 1990-2010، تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان با نابینایی مرتبط با دیابت و یا اختلال بینایی با مقدار27 درصد و 64 درصد به صورت هشدار دهنده ای افزایش یافته است. در سال 2010، 1 نفر از هر 52 نفر بینایی اش را از دست داده است و 1 نفر از هر 39 نفر کور شبکیه ای شده است یعنی که در آن شبکیه چشم از دیابت آسیب دیده است.

این آمار و ارقام  در نتیجه  تجزیه و تحلیل  یک کنسرسیوم جهانی هست، که به تازگی کار خود را آنلاین در مجله مراقبت دیابت منتشر کرده است.

همانطور که تعداد افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان سریع رشد می کند، شانس اینکه مردم بیشتر به شبکیه دیابتی مبتلا شوند و پس از آن بینایی شان را از دست بدهند، به خصوص اگر آنها پایبند به مراقبت نباشند،افزایش پیدا می کند.

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری شبکیه ای چشم است که بینایی به عنوان یک نتیجه از قند بالای خون مزمن در دیابت آسیب می بیند . قند بالا به عروق خونی ظریف در شبکیه چشم - لایه بافتی حساس به نور که در پشت چشم قرار دارد- آسیب می رساند.

 

با افزایش آسیب ها، رگ های خونی پاره  و انحراف دید بیشتر می شود. در افراد مبتلا به رتینوپاتی (شبکیه) دیابتی پیشرفته، جدیدا، عروق خونی غیر طبیعی در شبکیه رشد می کند که در نهایت باعث آسیب بیشتر و زخمی شدن دائمی چشم و یا در نهایت کوری می شود.

 

نویسنده ی جانت لیشر، استادیار دانشکده بینایی سنجی در دانشگاه جنوب شرقی نوا در Fort Lauderdale، FL، می گوید:

"متاسفانه رتینوپاتی دیابتی هیچ علائمی  در مراحل اولیه ندارد."

بنابراین، مهم است که افراد مبتلا به دیابت هر سال آزمایش چشم ، مشاوره  پزشک  چشم  را انجام دهند و مطمئن شوند که  قند خون خود را تحت کنترل نگه داشته اند.

 

کنترل ضعیف گلوکز خون و دسترسی به خدمات سلامت چشم

محققان می گویند کنترل ضعیف قند خون و دسترسی ناکافی به خدمات  چشم پزشکی در بسیاری از نقاط جهان به افزایش تعداد افراد مبتلا در از دست دادن بینایی مرتبط با دیابت دخالت دارند.

برای بررسی، محققان یک متا آنالیز از مطالعات جمعیت منتشر شده بین سالهای 1990 تا 2012 را برای مطالعه جهانی بیماری انجام دادند. یک حجم داده ای بزرگ که در آن داده های مطالعات چندین نفر با تجزیه و تحلیل و طراحی مشابه به اشتراک گذاشته شده بود.

محققان با استخراج و تلفیق داده های رتینوپاتی دیابتی ،برآوردی از شرایط منطقه ای دنیا در پیدایش علت اختلال بینایی متوسط ، شدید و کوری بدست آوردند.

آنها دریافتند که در دوره 1990 الی 2010، جنوب آسیا، خاور میانه ،شمال آفریقا و جنوب غرب صحرای آفریقا، مناطق با بالاترین تعداد افراد مبتلا به اختلال بینایی به علت رتینوپاتی دیابتی هستند، در حالی که کشورهای شرق آسیا، مناطق گرمسیری امریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا  بیشترین تعداد از افراد مبتلا به این بیماری کور  شده بودند.

بزرگترین افزایش در نسبت جمعیت بیش-50S که چشم انداز اختلال به علت رتینوپاتی دیابتی در مرکز، جنوب، و گرمسیری امریکا لاتین رخ داده است، در حالی که جنوبی کشورهای جنوب صحرای آفریقا، امریکا لاتین جنوبی و مرکزی کشورهای جنوب صحرای آفریقا بود بیشترین افزایش در نسبت بیش-50S با توجه به شرایط کور ارائه شده است.

بزرگترین افزایش نسبت جمعیتی با اختلال رتینوپاتی دیابتی در مرکز، جنوب، و مناطق گرمسیری امریکای لاتین رخ داده است، در حالی که  کشورهای جنوب صحرای آفریقا، امریکای لاتین جنوبی و مرکزی بیشترین افزایش  نسبت مبتلا به کوری داشته اند.

محققان دریافته اند که کاهش اندکی از اختلالات بینایی در کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا، اقیانوسیه و جنوب شرق و غرب صحرای آفریقا پیدا شده است  به علت رتینوپاتی دیابتی رخ داده است.

 

نشانی همه گیری جهانی دیابت

محقق روپرت R.A. بورن، استاد و دستیار مدیر واحد تحقیق بینایی و چشم در دانشگاه آنجلیا راسکین در انگلستان، می گوید:

"با شیوع هشدار دهنده از دست دادن بینایی به علت دیابت با افزایش بیش از دو سوم در 20 سال گذشته، رشد بی مهابای همه گیری جهانی دیابت باید رسیدگی شود."

او و همکارانش پیشنهاد می کنند که سیاستگذاران  مناطق با رتینوپاتی دیابتی بالا باید، برای حفظ بینایی بزرگسالان مبتلا به دیابت، غربال کردن افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی کنترل و بهبود قند و فشار خون بیماران دیابتی برنامه هایی پیاده سازی و اجرا کنند.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید