شما چقدر سن می کنید؟ این ممکن است به طول عمر پدر و مادر شما وابسته باشد.

یک مطالعه جدید نشان می دهد ، اینکه ما سن خوبی داشته باشیم ممکن است با شرایط بستگان ما زیاد نشود. محققان به یافته هایی دست پیدا کرده اند که افرادی که پدر و مادرشان مدت طولانی با هم زندگی کرده اند ، احتمال بیشترکمتر به مشکلات قلبی و سرطان های خاص تا سنین 60 و 70 سالگی مبتلا می شوند.

نویسنده ی دکتر جانیس اتکینز، از دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر در انگلستان و همکارانش نتایج خود را در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق منتشر کردند.

بنا به گزارش اداره پیری، در سال 2014، 46.2 میلیون مردم در ایالات متحده 65 ساله و مسن تر بودند.در سال 2060، انتظار می رود این تعداد به بیش از دو برابر و به حدود 98 میلیون نفر برسد.

با افزایش جمعیت پیری ، بیماری مربوط به سن  شیوع بیشتری پیدا می کند، مگر اینکه استراتژی بیشتری برای کاهش احتمال چنین شرایطی مشخص شود.

در حالی که عوامل سبک زندگی - مانند رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک، و سیگار کشیدن - از عوامل خطر برای کاهش سلامت در سن بالا شناخته شده است، پژوهش های دکتر اتکینز و همکارانش بر روی چگونگی عوامل ارثی از پدر و مادر که ممکن است روی سلامت پیری تاثیر داشته باشد،  متمرکز شده است.

در اوایل سال جاری، این تیم یک مطالعه در مجله پیری منتشر کردند که نشان می دهد فرزندان پدر و مادرانی که عمر طولانی داشته اند، بیشتر احتمال دارد که دارای ژن هایی باشند که در برابر یک تعداد از شرایط سلامتی، از جمله فشار خون بالا، شاخص توده بدن بالا (BMI) و دیابت نوع 1 محافظ تر هستند.

این مطالعه جدید بر اساس آن یافته ها، ارتباط بین طول عمر پدر و مادر،  و بروز بیماری فرزندان ایجاد می کند.

خطر مرگ بیماری های قلبی 20 درصد با عمر طولانی والدین کاهش می یابد.

برای رسیدن به این یافته ها، تیم داده های  186000 بزرگسال 55-73 ساله را تجزیه و تحلیل کرد و تا 8 سال آنها را زیر نظر گرفت.

شرکت کنندگان خود طول عمر پدر و مادرشان ، بروز بیماری های خاص خودشان - مانند بیماری های قلبی و سرطان - را گزارش می دادند و مرگ ناشی از این بیماری ها نیز تحت نظر قرار می گرفت.

افرادی که پدر و مادرشان طول عمر بیشتری نسبت به کسانی که طول عمر والدینشان کوتاه تر بود، کمتر به یک سری بیماری های قلبی-عروقی، از جمله بیماری قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، و فیبریلاسیون دهلیزی - قلب غیر طبیعی ریتم ، مبتلا می شدند.

به ریز، یافته های تیم نشان می دهد که برای هر 10 سال حداقل یکی از والدین پس از سن 70 سالگی زنده می مانندکه  خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در میان فرزندان آنها 20 درصد کاهش یافته بود.

علاوه بر این، پسران و دختران  والدین با عمر طولانی نیز کمتر احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند. این افراد با خطر ابتلا به سرطان 7 درصد پایین تر  همراه هستند.

بر اساس گزارش تیم ،این یافته ها  برای تعدادی از عوامل مختل کننده بالقوه، از جمله سیگار کشیدن، مصرف بالای الکل، فعالیت بدنی کم، و چاقی،تاثیر می گذارد.

"بر پایه دانش ما، بزرگترین مطالعه نشان می دهد که اگر پدر و مادر شما طول عمر زیادی دارند، احتمال بیشتر نیز شما در سنین 60 و 70 سالم باشید.

درخواست سن پدر و مادر می تواند به ما کمک کند تا شرایط خوبی ما در سنین پیری و احتمال بیماری های قلبی در حال پیشرفت را به منظور شناسایی بیماران در معرض خطر و درمان آنها در زمان مناسب ،پیش بینی کنیم. "

دکتر جانیس اتکینز

مطالعه مشترک پروفسور جورج کوچل، از مرکز سالمندی در دانشگاه کانکتیکات، اشاره می کند که پیری یک عامل عمده خطر برای بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی است ، و یافته های این تیم نقش مهم والدین ما را پیشرفت چنین شرایطی برجسته تر می کند.

او اضافه می کند:"همانطور که ما عوامل این والدین را بهتر درک کنیم،  قادر به کمک افراد برای سن خوب هستیم".


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید