10 درصد کودکان اچ آی وی مثبت به ایدز مبتلا نمی شوند

نتایج مطالعات محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا نشان می دهد از میان کودکان اچ آی وی مثبت ، 10 درصد  به ایدز مبتلا نمی شوند. این تحقیق نشان می دهد سیستم ایمنی این افراد مانند سیستم ایمنی میمون هاست که مانع پیشرفت ویروس می شود.

بر اساس این تحقیق که در مجله ساینس منتشر شده ، سیستم ایمنی این کودکان در مواجهه با ویروس واکنشی نشان نمی دهد و این موضوع مانع از نابودی سلول های سفید می شود که ماموریت آنها از بین بردن عوامل بیماری زا است.

زمانی که سیستم ایمنی بدن درصدد مقابله با ویروس ایدز بر می آید ، این ویروس با حمله به گلبول های سفید، آنها را از میان می برد و به این ترتیب مقاومت بدن را در برابر انواع عوامل بیماری زا تضعیف می کند و فرد را در معرض ابتلا به آنها قرار می دهد . آزمایش های انجام شده روی 170 کودک اچ آی وی مثبت در آفریقای جنوبی نشان داده، سیستم ایمنی آنها مشابه نخستی های حامل ویروس بوده است.

متخصصان می گویند یافته های آنها می تواند اولین نشانه هم فرگشتی افراد با اچ آی وی باشد و در نهایت به درمان های جدیدی برای بیمارانی منجر شود که حامل ویروس هستند. اگر عفونت اچ آی وی میان کودکان در مدت 2.5 سال درمان نشود، 60 درصد آنها با احتمال مرگ روبرو هستند اما چنین وضعیتی میان میمون ها دیده نمی شود.

پژوهشگران این طرح خون 170 کودک آفریقای جنوبی را که اچ آی وی داشتند و هرگز با داروهای ضد ویروس پسگرد (ضد رتروویروسی) درمان نشده بودند، مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند آنها به ایدز مبتلا نشده بودند.آزمایش ها نشان داد در هر میلی لیتر خون این کودکان ، ده ها هزار ویروس نقص ایمنی انسانی(اچ آی وی) وجود دارد.

چنین وضعیتی در حالت طبیعی باعث می شد سیستم ایمنی آنها بیش از اندازه فعال شود تا با عفونت موجود مقابله یا آنها را دچار بیماری جدی کند، اما هیچ کدام از این 2 حالت اتفاق نیفتاد. پروفسور فیلیپ گولدر، یکی از محققان دانشگاه آکسفورد به بی بی سی می گوید:"در نهایت، سیستم ایمنی این کودکان، ویروس را تا حد امکان نادیده می گرفت. مقابله با ویروس در یبشتر مواقع ، کار اشتباهی است."

وی می افزاید:"حمله نکردن به ویروس باعث می شود سیستم ایمنی بدن حفظ شود و به آن آسیب نرسد." چنین وضعیتی فقط در سیستم ایمنی کودکان دیده می شود و در بزرگسالان، سیستم ایمنی به جنگ ویروس می رود که تقریبا همیشه به شکست منتهی می شود.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید