زندگی پس از پسوریازیس

جورجیا لانوزا، دختر 13 ساله ، کنار دوستان و خانواده خود زندگی شادی داشت تا اینکه پدرش را در یک تصادف دلخراش اتومبیل از دست داد. این دختر ارتباطی بسیار نزدیک با پدرش داشت و فقدان او برایش قابل تحمل نبود . به دنبال این اتفاق ، ضایعات قرمز رنگی روی بدن دختر ظاهر شد که بسیار دردناک بود و روز به روز وسیع تر می شد. جورجیا بعد از مراجعه به متخصص متوجه شد مبتلا به نوع شدیدی از پسوریازیس شده است. علت این بیماری استرس بالایی بود که دختر پس از مرگ پدرش تحمل کرده بود. ضایعات پوستی 97 درصد از بدن این نوجوان را پوشاند.ظاهر او طوری شده بود که به قول خودش ، بسیاری از مردم کوچه و خیابان از دوری می کردند، اما او خود را نباخت و تا تمام این مصایب تصمیم گرفت به عنوان یک مدل عکاسی فعالیت کند. او در حال حاضر مدل یک شرکت پزشکی است که در زمینه تولید و فروش داروهای پسوریازیس فعالیت دارد. او دیگر بیماران را تشویق می کند ظاهر خود را بپذیرند و با کنترل استرس به درمان این بیماری کمک کنند.

پسوریازیس یا داء الصدف نوعی بیماری مزمن است که منشا خود ایمنی دارد و بر اثر آن ، بدن علیه خودش آنتی بادی می سازد. در این بیماری سرعت رشد سلول های اپیدرم در مقایسه با حالت عادی افزایش می یابد . در حالت طبیعی به تدریج سلول های شاخی سطح پوست رشد کرده، کنده می شوند و می ریزند اما وقتی سرعت تکثیر بالا رفت، این سلول ها به صورت فلس روی پوست دیده می شوند. این بیماری در تمام گروه های سنی از نوزادی تا سالمندی دیده شده، اما سن متوسط آن حدود 27 سال است و از نظر شیوع اختلافی میان زن و مرد یا نژادهای مختلف وجود ندارد.

 

انواع پسوریازیس

این بیماری شکل های مختلفی دارد و به طور کلی به 5 گروه اصلی زیر تقسیم می شود:

1- پلاکی : نوعی شایع ، پلاکی است که در آن زمینه پوست قرمز رنگ است و روی آن پوششی از سلول های مرده یا کراتینی به رنگ نقره ای وجود دارد که ضخامت واضح و فلسی شکل دارند. این ضایعات بیشتر در زانو، آرنج ، پوست سر و کف دست و پا دیده می شود و گاهی پلک ، گوش ، دهان ، لب ها و چین های پوستی را هم درگیر می کنند. در 30 درصد بیماران همزمان با این علائم ، درد مفاصل هم وجود دارد. تغییرات ناخن هم در 50 درصد بیماران دیده می شود.ناخن ضخیم شده، از بستر جدا می شود و رنگ خود را از دست می دهد.

2- خال دار: در این نوع اندازه ضایعات کوچک تر است و از کودکی و نوجوانی شروع می شود.

3- معکوس:پسوریازیس معکوس در ناحیه تناسلی آقایان، زیر بغل و کشاله ران دیده می شود و با مالش و اپیلاسیون تشدید می شود.

4-تاولی: نوع تاولی هم شامل جوش های ریزی است که داخل آن ترشحاتی وجود دارد و فقط حاوی گلبول سفید است.

5- اریترومتری: نوع اریترومتری نادر، التهابی و شدید است و صفحه بزرگ و قرمز رنگ براق و ملتهبی تشکیل می دهد و لایه های پوستی روی آن به صورت فلسی جدا می شود. این نوع در 3 درصد مبتلایان دیده می شود که البته شدید است و بیمار باید بستری شود.

 

عوامل موثر بر پسوریازیس

ژنتیک در بروز پسوریازیس حرف اول را می زند و دیده شده در این بیماران میزان برخی آنتی ژن های بافتی در سطح لنفوسیت ها ، نسبت به سایر جمعیت بیشتر است.غیر از ژنتیک عوامل دیگری مثل دیابت و افسردگی با این بیماری پوستی ارتباط و همراهی دارند و محرک هایی مثل استرس و صدمات پوستی و مصرف برخی داروها و عفونت ها در شروع بیماری به عنوان محرک تاثیر دارند.

 

تشخیص و درمان

برای تشخیص بیماری معمولا مشکلی وجود ندارد زیرا شکل ظاهری در پوست یا کف سر مشخص است اما گاهی پزشک ممکن است آن را با درماتیت سبوره یا اگزما اشتباه بگیرد که در این صورت با نمونه برداری ، می توان آن را تشخیص داد.  در مواردی که بیماری خفیف است، از داروهای لایه بردار یا کرایولیتیک مثل ترکیبات اوره یا کول تار استفاده می شود تا لایه کراتین پوست را نرم کنند و بردارند. کنار آن از داروهای کورتونی و پمادهای حاوی مشتقات D3 نیز کمک می گیرند. در موارد شدید از درمان های سیستمیک استفاده می شود. نور درمانی با اشعه ماورای بنفش نیز کنار دارو می تواند موثر باشد . البته این روش کمی وقت گیر است و از آنجا که امواج خود، سرطان زا هستند، کمتر استفاده می شود. درمان با لیزر هم در حاضر کاربرد دارد و برخی پزشکان از آن استفاده می کنند. در کل ، این بیماری مزمن است و هیچ دارویی آن را ریشه کن نمی کند. بیمار مدت طولانی باید دارو مصرف کند. گاهی بیماری فروکش می کند که در این شرایط دوز دارو کم می شود و حالت نگه دارند پیدا می کند اما سیر بیماری قابل پیش بینی نیست.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید