دلیل و درمان تورم صورت پس از عصب کشی

تورم صورت بعد از شروع درمان ، بین جلسات درمان یا بعد از اتمام کار عصب کشی (درمان ریشه) ممکن است برای مراجعان عادی پذیرفتنی نباشد، ولی حقیقت این است که این گونه موارد برای دندان پزشکان امر عجیب و غریبی نیست . گاهی بعد از شروع یا خاتمه درمان ریشه با تورم متوسط تا زیادی مواجه می شویم . بیشتر بیماران این تورم ها را عفونت می دانند و آن را خطرناک تلقی می کنند که ممکن است در مواردی هم حق داشته باشند.

علل آبسه و تورم

تورم و آبسه علت عفونی یا التهابی دارد. آبسه های دندان انواع مختلفی دارند ولی تورم هایی که در حال حاضر مدنظر ما هستند ، بیشتر تورم هایی هستند که از ریشه دندان منشا می گیرند. در واقع پشت هر نوع تورمی از این قبیل یک دندان پوسیده یا ضربه دیده یا دچار نقص تکاملی وجود دارد.

 

درمان تورم صورت

بعد از درمان ریشه در فرد سالم، تورم صورت معمولا خود به خود و با گذشت زمان برطرف می شود چرا که دستگاه ایمنی فرد سالم می تواند به طور طبیعی عوامل عفونی و التهابی را از محیط حذف کند و تورم به تدریج کاهش یابد. گاهی همین واکنش دستگاه ایمنی به طور طبیعی قادر به رفع تورم است ولی تمهیدات دارویی و غیر دارویی می تواند رفع  تورم را آسان کند. به طور کلی ، زمانی که یک دندان علت تورم صورت یا تورم داخل دهان باشد، 2 درمان برای آن قابل تصور است، اولی درمان ریشه و حفظ دندان در صورتی که قابل انجام باشد، دوم کشیدن دندان. بنابراین درمان قطعی آبسه و تورم با منشا دندانی این 2 راه است. بعد از درمان ریشه یا بین جلسات درمان ریشه هم ممکن است تورم ایجاد شود که تقریبا همیشه موقتی و گذر است و در این حالت درمان بیشتر کنترلی و دارویی است.

 

درمان دارویی

دندان پزشکان ممکن است در تورم هایی که با درگیری غدد لنفاوی همراه هستند، تورم منتشر شونده ، پیشرونده و تورم همراه با تب ، آنتی بیوتیک تجویز کنند. در تورم های مقاوم به درمان هم گاهی آنتی بیوتیک استفاده می شود اما به طور کلی آنتی بیوتیک اثر درمانی ندارد و فقط می تواند نقش کمکی ایفا کند. آنتی بیتوتیک ها ممکن است با کاهش فشار بافتی در ناحیه هم تورم و هم درد را به طور محسوس کاهش بدهند اما نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک های خیلی قوی یا عجیب و غریب برای موارد نیست. پنی سیلین و داروهای هم خانواده آن ( مانند آموکسی سیلین) برای این منظور کافی هستند.

نکته مهم این است که آنتی بیوتیک ها را مرتب بخورید و دوره آن را کامل کنید. داروهای ضدالتهاب می توانند تورم را کاهش دهند. ایبوپروفن ساده روی کاهش تورم موثر است. کورتون ها هم روی تورم تاثیر گذارند، هرچند در موارد التهابی بیشتر ممکن است از آنها استفاده شود ولی در موارد عفونی استفاده نمی شوند.

 

درمان های کمکی غیر دارویی

آب نمک: آب ولرم یا گرم ملایم می تواند خونرسانی ناحیه را افزایش دهد و موجب شود تورم سریع تر برطرف شود. آب نمک ولرم احتمالا کمک بیشتری خواهد کرد. یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم بریزید. بعد آن را در دهان در موضع تورم نگه دارید تا سرد شود و بعد از دهان بیرون بریزید.

درناژ ناحیه: با یک نیشتر در ناحیه به روش جراحی می توان تجمعات ابسه را تخلیه کرد و در نتیجه فشار و درد را کاهش داد. تخلیه عوامل التهابی و عفونی در گذشته برای تورم های دندانی زیاد استفاده می شد اما امروزه با توجه به مطالعات انجام شده ، خیلی رایج نیست.بدون درناژ که داتا یک جراحی است و با برش بافت همراه است ، بالاخره در ناحیه زخم هر چند کوچکی ایجاد می شود. تورم در افراد سالم خود به خود و معمولا بدون درناژ و مداخله برطرف می شود.

درمان های سنتی تورم صورت:

برخی درمان های به اصطلاح سنتی برای آبسه و تورم وجود دارند که بعضا میان برخی افراد دیده می شوند، مثلا استفاده از سیر، روغن زیتون، سماق و ... ولی حقیقت این است که اثر هیچ کدام از این موارد در کاهش تورم مشخص نشده است.

سرد کردن موضع تورم:

برخلاف استفاده از آب گرم داخل دندان، در روزهای اول تورم ، ادعا شده پک یخ سرد، تورم را کاهش می دهد. یخ نباید مستقیم با پوست در تماس باشد.

 

چه زمانی تورم ها خطرناک می شوند؟

تورم هایی که سریع گسترش می یابند، ممکن است خطرناک باشند. تورم هایی که همراه با تب و بی حالی باشند، گوشه چشم را طوری درگیر کنند که باعث بسته شدن چشم شوند یا در فک پایین زبان را هم جابجا کنند و زیر گلو گسترش یابند و تنفس را مختل کنند، به طور اورژانسی موجب بستری شدن بیمار در بیمارستان می شوند زیرا تهدید کننده حیات بیمار هستند. این موارد به خصوص در سال های اخیر با توجه به افزایش سطح بهداشتی مردم به ندرت مشاهده می شوند.

 

پیشگیری از تورم صورت

رعایت بهداشت دهان و دندان کمک زیادی به پیشگیری زا عفونت و آبسه می کند. مراجعه منظم به دندان پزشک و درمان های پیشگیرانه باعث می شود پوسیدگی های اولیه درمان شوند  و کار به گسترش عفونت استخوان ، آبسه و تورم نکشد.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید