ارتقا و حفظ سلامت نیروی کار به مناسبت روز جهانی فیزیو تراپی

با توجه به تحقیقات گسترده ای که در داخل و خارج از کشور در خصوص اختلالات و انحرافات ستون فقرات و دردهای این ناحیه و شناخت عوامل زمینه ساز این مشکلات انجام شده، مشخص شده که عوارض شغلی بر سیستم حرکتی بدن اجتناب ناپذیر است.

همچنین مطالعات ملی بیماری ها و عوامل خطرزا در ایران که در سال 1382 انجام گرفت ، نشان داد که بیماری های اسکلتی - عضلانی ناشی از کار در رتبه دوم قرار دارد. نظر به این موارد و نظر به اینکه همیشه پیشگیری آسان تر ، مطمئن تر و ارزان تر از درمان است ، فیزیوتراپی در فیلد پیشگیری بیش از پیش نقش فعال تری ایفا می کند.

در طرح ارتقا و حفظ سلامت سیستم اسکلتی - عضلانی نیروی کار، به جای اینکه منتظر باشیم تا فرد به سبب عوارض شغلی و بیماری ناشی از کار به مراکز درمانی مراجعه کند، فیزیوتراپیست به محل کار افراد مراجعه کرده و روش پیشگیری را به نیروی کار آموزش می دهد. این طرح به دو صورت اجرا می شود، یکی به صورت کارگاه آموزشی در مراکز حرفه ای. به عنوان مثال کارگاه های آموزشی که در قالب نذر فرهنگی در کارگاه های خیاطی تحت پوشش سازمان توانمندسازی زنان شهرداری تهران(خانه های کوثر) اجرا می شود و در این کارگاه ها از نظر ارگونومیکی بررسی انجام می شود و دستورات لازم جهت پیشگیری از عوارض شغلی و راهنمایی های لازم جهت بهبود شرایط جسمی و کاری ارائه خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که در طرح فوق در نظر است ، مربوط به شرکت های مهندسی کامپیوتر است که نتیجه اجرای طرح پس از یک سال، فوق العاده چشمگیر بود.البته در شرکت های کامپیوتری به شکل است که غربالگری از سیستم اسکلتی - عضلانی و بررسی های ارگونومیکی انجام می شود و سپس بنا به معاینه که از هر فرد انجام شده ، دستورات مورد نیاز به آن فرد داده می شود. ذکر این نکته شایان توجه است که اجرای این طرح در راستای هدف دولت در اجرای طرح سلامت محوری به جای درمان محوری قرار گرفته است. پیشنهاد می کنم طرح ارتقا و حفظ سلامت در 3 مرحله زیر انجام شود که اگر چنین شود تحرک، شادابی و سلامتی نتیجه آن خواهد بود، زیرا زندگی یعنی حرکت و حرکت یعنی زندگی.

1-پیشگیری از اختلالات اسکلتی-عضلانی نوجوانان و جوانان مخصوصا عوارض استفاده نادرست از فناوری های روز مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی تلفن همراه.

2-پیشگیری از عوارض شغلی بر سیستم اسکلتی-عضلانی نیروی کار جهت ارتقا و حفظ سلامت نیروی کار

3-پیشگیری از عوارض سالمندی بر سیستم حرکتی بدن در حرکات روزمره


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید