اثری که داروی افسردگی نورتریپتیلین بر کبد می گذارید

اثری که داروی افسردگی نورتریپتیلین بر کبد می گذارید

مهرنوش هاشمی ، کارشناس ارشد بیولوژی می گوید: یکی از داروهای قدیمی که جهت درمان طولانی مدت افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد، نورتریپتیلین هیدروکلراید است که در نوامبر 1964 مورد تایید FDA(سازمان غذا و داروی آمریکا) قرار گرفت. این دارو در طبقه بندی فارماکولوژیک در گروه ضد افسردگی سه حلقه ای جای دارد و برای مصرف در بارداری نیز در گروه D قرار می گیرد، یعنی آنکه مواردی از بروز خطر در جنین انسان به دنبال مصرف در بارداری گزارش شده  و همچنین با غلظت کمی وارد شیر می شود، درضمن داروهای ضد افسردگی اثرات نامطلوبی روی سلامت قلب و عروق دارند.

در عین حال در شرایط خاصی که بیماری خطرناک است، طبق تشخیص پزشک ، منافع استفاده از آن بر مضرات آن غلبه می کند و این دارو می تواند تجویز شود.

از این دارو در درمان بیماری هایی چون سندروم روده تحریک پذیر ، خارش مزمن، تورم گلو و زبان ، خارش شبانه ، درد صورت ، سوزش زبان ، بیش فعالی یا عدم تمرکز در کودکان ، سردرد های میگرنی ، شب ادراری ، درد مزمن و اضطراب استفاده می شود.

این دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و به طور کامل جذب می شود و در مدت 2 تا 4 ساعت بعد ، به حداکثر سطح سرمی خود می رسد. مکانیسم اثر این دارو با مهار بازجذب نوراپی نفرین و سروتونین در نورون های پیش سیناپسی است. البته بر اثر مصرف طولانی مدت ، تحمل و مقاومت در برابر دارو ایجاد می شود.

شایع ترین عوارض جانبی دارو سرگیجه ، سردرد، تپش قلب ، تاری دید، فشار داخل شکم ، خشکی دهان ، احتباس ادراری ، تهوع ، یبوست و افزایش یا کاهش وزن است.

با این حال شواهد نشان می دهد محل اصلی متابولیسم دارو در کبد است. در بررسی های صورت گرفته ، نشان داده شده که احتمالا این دارو سبب آسیب کبدی القا شده با دارو و التهاب کبدی شده و با تاثیر بر فاکتور نکروز کننده کبدی ، باعث بافت مردگی سلول های کبدی می شود. همچنین احتمال دارد مشابه داروهای ضد صرع ، طی فرآیندهای متابولیسم کبدی باعث آسیب سلولی کبد شود، زیرا این دارو هم از طریق سیستم سایتوکروم p450 متابولیزه می شود و می توان احتمال داد که جزو عوامل سمیت زای کبدی است. با توجه به اثرات وابسته به دز دارو، از بین رفتن پارانشیم کبد و کاهش تراکم سلولی و تخریب کبدی ، دلیلی برای کاهش وزن کبد نیز هست. البته برای نتیجه گیری قطعی و نهایی به تحقیقات کمی و کیفی بیشتری در این زمینه نیاز است.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید