داروهای سرطان با وجود بی فایده بودن تایید شده باقی می مانند

در ایالات متحده گاهی به فرایندهای تایید داروهای ضدسرطان سرعت می بخشند . همچنین بر اساس یک مطالعه جدید، آنها اغلب ، حتی در صورتی که مطالعات بعدی نشان دهند که عملکردی بهتر از گزینه های دیگر ندارند یا حتی بدتر از آن هیچ تاثیری ندارند، همچنان تایید شده باقی می مانند. پژوهشگران ،مطالعات انجام شده روی 18 نوع داروی ضد سرطان را که بین سالهای 2008 و 2012 میلادی از سوی سازمان دارو و غذای آمریکا تایید شده بودند ، ارزیابی کردند. هیچ یک از این داروها منجر به افزایش طول عمر نشده بودند و فقط یکی از آنها دارای شواهد کافی از بهبود کیفیت زندگی شده بود.
با این حال همه به جز یکی وضعیت تایید خود را حفظ کرده بودند.دیانا زاکرمن، رئیس مرکز ملی تحقیقات بهداشت و صندوق پیشگیری و درمان سرطان می گوید:" ما از پی بردن به این موضوع که این داروها جان افراد را نجات نمی دهند و کیفیت زندگی شان را بهبود نمی بخشد ، شوکه شده بودیم."

سازمان غذا و داروی آمریکا گاهی برای اطمینان از ایمنی درمان سرطان و رساندن سریع آن به بازار، یک دارو را در صورت دستیابی به اهداف "جایگزین "  پژوهش به جای نقاط هدف استاندارد، تایید می کند، بنابراین دارو زودتر به بازار وارد می شود. محققان دریافتند 36 داروی ضد سرطان بر اساس این نقاط هدف سازمان غذا و داروی امریکا بین سالهای 2008 و 2012 میلادی مورد تایید قرار گرفته اند. مطالعات بعدی نشان داد 18 دارو از این 36 داروی تایید شده، کمکی به افزایش طول عمر بیماران نکرده بودند. این داروها از حدود 20 هزار دلار تا 170 هزار دلار قیمت داشتند. این یافته ها بسیار قابل تامل هستند ، و نشان می دهند امریکا عملکرد خوبی از تجزیه و تحلیل پس از ورود دارو به بازار ندارد، اما به تحقیقات بیشتری برای تعیین مسول این کاستی نیاز است. بر مبنای قاعده "نخست آسیب نرساند"، سازمان غذا و داروی امریکا باید بی درنگ در تایید داروهای ضد سرطانی که ثابت شده هیچ مزیت بالینی ندارند، بازنگری کند. زاکرمن می افزاید:" پزشکان به طور فزاینده ای در حال انتقال این پیام به بیماران خود هستند که درمان ها لزوما تنها به دلیل جدید بودن، بهتر نیستند. نباید این گونه تصور کرد که جدیدترین و گران ترین دارو، بهترین است."


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید