پرورش مغز انسان در آزمایشگاه

دانشمندان دانشگاه اوهایوی امریکا موفق شده اند مغز انسان را در آزمایشگاه پرورش دهند. این مغز با بلوغی به اندازه یک جنین 5 هفته ای ، از سلولهای پوست انسان ساخته شده است. این مغز که اندازه پاک کن سر یک مداد است، حاوی 99 درصد ژن های موجود درمغز یک جنین 5 هفته ای است. این دستاورد بسیار با ارزش ، دانشمندان را قادر می کند به عنوان مثال اثر داروها را بر مغز انسان آزمایش کنند یا تحقیقات بیشتری روی بیماری هایی که به طور خاص به عصب های مغز مربوط است (مثل آلزایمر) داشته باشند.

روزنامه ایندیپندنت ، از قول رنه آناند، استاد متخصص مغز و شیمی بیولوژی در دانشگاه اوهایو نقل کرده : "این مغز نه تنها شبیه یک مغز پیشرفته انسانی است، بلکه انواع سلول های متنوع آن تقریبا تما ژن های مغز را دارد." او ادامه می دهد:"برای مدتی بسیار طولانی ، ما تلاش می کردیم مشکل بیماری های پیچیده مغزی را که باعث درد و رنج های بسیاری می شود ، حل کنیم . قدرت این مدل مغزی ساخته شده به این دلیل است که به ما این توانایی را می دهد، روش های بیشتری را برای درمان بیماری ها آزمایش کنیم." با اینکه سیستم گردش خون در این مغز کوچک وجود ندارد، سیستم عصبی ، تمام بخش های مغز، انواع مختلف سلول های تشکیل دهنده مغز و حتی عصب های دریافت کننده بینایی را دارد. وجود این بخش ها تحقیقات علمی روی مغز و اعصاب سرعت بسیار زیادی می بخشد. دکتر آناند و تیم تحقیقاتی دانشگاه اوهایو بعد از اینکه تحقیقاتشان در خصوص بیماری اوتیسم روی مغز جوندگان کوچک با شکست روبرو شد به تلاش برای پرورش مغز انسانی در آزمایشگاه پرداختند.وی می گوید:"علم ژنتیک می گوید حدود 600 ژن هستند که می توانند باعث بیماری اوتیسم شوند، اما ما در همان جا مانده بودیم. از نظر ریاضی، داده های کافی نداشتیم که بتوانیم آزمایش های خود را جلو ببریم . ما به یک مغز انسانی نیاز داشتیم."

آناند موفق شد سلول های پوست انسان را به سلول های پر توان (سلول های بنیادی قوی) تبدیل کند که قابل تبدیل شدن به هر گونه بافت زنده هستند. پرورش این مغز 5 هفته ای ، 15 هفته طول کشیده است. آناند و همکارانش امیدوارند بتوانند این مغز را به اندازه مغز یک جنین 12 هفته ای رشد دهند. آناند می گوید:"اگر بتوانیم تا هفته 16 تا 20 برویم ، آن وقت احتمالا آن یک درصد باقیمانده ژن ها هم رشد خواهند کرد."


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید