برنامه شبیه ساز کودک، خطر بارداری نوجوان را افزایش می دهد، آن را کاهش نمی دهد.

برنامه های شبیه ساز کودک برای کمک به جلوگیری بارداری نوجوانان طراحی شده اند، اما یک مطالعه جدید در مجله لانست نشان می دهد آنها ممکن است اثر معکوس داشته باشند.

محققان دریافته اند که دختران نوجوانی که در برنامه مجازی پدر و مادر نوزاد (VIP) شرکت کرده اند - برنامه شبیه ساز کودک استرالیا - احتمالا نسبت به کسانی که شرکت نکرده اند، بیشتر باردار شوند.

یافته ها، حاصل تجزیه و تحلیل بیش از 2800 دختر نوجوان از 57 مدرسه استرالیای غربی ، که بیش از 1200 نفر از آنها در برنامه VIP شرکت کرده اند ، می باشد.

 

این برنامه VIP شامل جلسات آموزشی هست - در مدارس بیش از یک دوره 6 روزه می باشد - که در مورد موضوعاتی از جمله سلامت جنسی، پیشگیری از بارداری، اثرات الکل و مصرف مواد مخدر در دوران بارداری، و هزینه های مالی داشتن یک نوزاد می باشد.

نوجوانانی که در این برنامه شرکت کرده اند باید برای بیش از یک هفته از یک کودک شبیه سازی شده مراقبت کنند . این یک عروسک رباتیک است که وقتی به تغذیه،تغییر وضعیت ، آروغ، و یا به تکان دادن نیاز داشته باشد گریه می کند، و همچنین شامل یک ردگیر است که برآورده شدن تمام این شرایط را اندازه گیری و گزارش می دهد.

ردیاب ،رویدادهای نادرست، مانند قرار دادن نوزاد به سمت خواب اشتباه و یا تکان دادن های شدید ، را اندازه گیری می کند.

طرح های مشابه به برنامه VIP در  بسیاری از کشورهای جهان ، از جمله ایالات متحده امری عادی شده است.

در حالی که هدف از این برنامه ها در آموزش به دختران برای کاهش نرخ بارداری نوجوانان است،  دکتر سالی برینکمن - رهبر محققین در موسسه کودکان و نوجوانان تله تون در دانشگاه استرالیای غربی - و همکارانش متوجه شده اند که هیچ مطالعه منتشر شده ای برای اینکه اثرات دراز مدت این برنامه ها را نشان دهد، ارائه نشده است.

 

بارداری بیشتر، خطر سقط جنین برای شرکت کنندگان VIP

برای بررسی بیشتر این خلاء تحقیقاتی، محققان روی دانش آموزان 57 مدرسه در غرب استرالیا، که در مجموع 2834 دختر در سن 13-15 ساله ثبت نام شد، مطالعه کردند.

مدارس به صورت تصادفی برای شرکت دختران در هر دو برنامه VIP یا آموزش بهداشت استاندارد (گروه شاهد) انتخاب شد. در مجموع 1267 دختر در برنامه VIP شرکت کردند در حالی که 1567 دختر، فرم آموزش بهداشت استاندارد را دریافت کردند.

از طریق ارتباط داده های ثبت تولد ، سوابق پزشکی در بیمارستان ها و کلینیک های سقط جنین، این تیم نتایج بارداری برای شرکت کنندگان را تا سن 20 سالگی تحت نظر داشتند.

در مقایسه کنترل کردن ها، محققان دریافتند که دخترانی که در برنامه VIP شرکت کرده اند بیشتر باردار شده اند و یا سقط جنین کرده اند.

در ریز جزئیات، 8 درصد از دخترانی که دربرنامه VIP شرکت کرده اند حداقل یک تولد و 9 درصد سقط جنین داشته اند، در حالی که بروز بارداری و سقط جنین در گروه کنترلی 4 درصد و 6 درصد بوده است.

دکتر برینکمن به همراه تیمش می گوید نتایج شان نشان می دهد که برنامه VIP خطر بارداری را در میان دختران نوجوان کاهش نمی دهد، بلکه ممکن است چنین خطری افزایش پیدا کند.

"برنامه های مشابه به طور فزاینده ای در مدارس سراسر جهان در حال ارائه هست و شواهد نشان می دهد در حال حاضر این برنامه ها در دراز مدت اثری در کاهش بارداری نوجوانان ندارد. این برنامه ها در استفاده از منابع عمومی برای پیشگیری از بارداری نا موثر  بوده است."

دکتر سالی برینکمن

ما فعلا نمی توانیم این مشکل را سریعا برطرف کنیم

صحبت در مورد محدودیت های این مطالعه، محققان اشاره کردند که نرخ مشارکت پایین در مدارس انتخابی وجود داشت- 58 درصداز مدارس در برنامه VIP  و 45 درصد در مدارس نظارتی شرکت کردند.

با این حال، تیم می گوید: ثبت نام افراد در برنامه VIP داوطلبانه بود، بنابراین این احتمال وجود دارد که دختران انتخاب شده، انعکاس دقیق افرادی که در دنیای واقعی شرکت می کنند هستند ،لذا این خود نتایج یافته ها را قوی تر می کند.

"درمان برای بارداری نوجوانان سخت تر از یک زن جادویی است. ما باید پدر و مادر هردو را بخواهیم.  برنامه ها باید در مراحل خردسالی شروع شود. سرمایه گذاری در کودکان آسیب پذیر لازم است تا آنها را از والدین زودرس شدن به آینده ای روشن تر جلب کنیم. ما راه حل سریع را نداریم، به ویژه هنگامی که این راه حل ها کار نکند. "


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید