ترشیجات ، جایگزین طعم نمک

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی ، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، بر همکاری اهالی صنعت ، سیاستگذاران سلامت و مصرف کنندگان ، بر یافتن جایگزین نمک در فرآورده های غذایی تاکید کرد.

دکتر بهروز جنت اظهار کرد: متاسفانه برخی از مواد مضر موجود در غذا ، همان مواد خوشمزه کننده غذا همچون شکر، نمک و چربی هستند که مکررا درباره نقش مخرب آنها در بروز بیماری های واگیردار صحبت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه یکی از چالش های وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری های غیر واگیر ، اصولا همین مزه غذاهاست.

بی شک یکی از آسان ترین و مهم ترین راه های جلوگیری از بسیاری بیماری های بزرگسالی ، هدایت ذائقه کودکان به سمت منطق صحیح مصرف مواد غذایی است. بهروز جنت در این باره می گوید : نقش ذائقه سازی در فرهنگ سلامت بسیار تعیین کننده است و باید از کودکی فرزندانمان را با آموزش تغذیه مطلوب راهنمایی کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه طبع فرزندمان به سمت غذاهای شور گرایش پیدا کند و این عادت در او نهادینه شود در بزرگسالی باید انتظار پرفشاری خون و بسیاری مشکلات دیگر را داشته باشیم.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو استفاده از مواد جایگزین به جای نمک را پیشنهاد می دهد و می گوید: در ابتدا شاید پیشنهاد جایگزینی موادی همچون ترشیجات با آن پیشنهاد بدی نباشد اما استفاده از تشدید کننده های نمک حربه دیگری است که امروز در صنعت برای جلوگیری از آسیب های این ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید