دردانه ها به افسردگی نزدیک ترند

فرزند دردانه مادر بودن همیشه هم موقعیت برتری نیست. مطالعات جدید حاکی از آن است که فرزندانی که بیش از سایر فرزندان مورد علاقه مادر هستند، می توانند بیش از آنها در معرض ابتلا به افسردگی قرار بگیرند. این تحقیق که در مجله "پیری شناسی:علوم اجتماعی" منتشر شده است ، به بررسی اطلاعاتی می پردازد که از 725 بزرگسال استخراج شده که میانگین سنی آنها 49 سال بوده است. این اطلاعات به خصوص از نظر نزدیکی عاطفی فرزندان با والدین ، درگیری ها ، غرور و ناامیدی آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

پژوهشگران دریافتند که بخش زیادی از این نوع افسردگی در نتیجه رقابت خواهران یا برادران و تلاشی است که آنها برای جلب توجه پدر و مادر در مقایسه با فرزند مورد علاقه خود انجام می دهند.

ژیل سوئیتر ف از دانشگاه پوردیوی ایندیانا، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:"این هزینه ای است که کودکان محبوب به خاطر نزدیکی به مادرشان می پردازند همچنین هزینه ای است که پدر و مادر بر عهده فرزند برگزیده می گذارند." تحقیقاتی که پیش از این در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده بود ، نشان از آن داشت که نزدیک به 65 درصد از مادران یکی از کودکانشان را به دیگری ترجیح می دهند و نزدیک به 70 درصد از پدران نیز همین رویه را در زندگی داشته اند.

مگان گیلیان، یکی دیگر از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید:"این هزینه ناشی از تنش هایی است که از طرف سایر خواهران یا برادران به فرد مورد علاقه منتقل می شود یا در نتیجه احساس مسئولیتی است که فرزند محبوب مجبور است برای مراقبت های روانی همان مادری که اکنون سالمند شده است ، بپردازد."

او اضافه می کند:"علاوه بر این ، یافته ها حاکی از آن است که این خواهران یا برادران تا میانسالی به بروز چنین رفتارهایی رقابتی در اجتماع از خود تمایل دارند." سایر تحقیقاتی که گیلیان به انجام رسانده ، نشان دهنده آن است که مادران به طور عام ، فرزندانی را محبوب خود می کنند که شباهت های بیشتری به آنها از لحاظ ارزش ها و باورهایشان دارند. البته در این تحقیق تنها فرزند مورد علاقه نیست که بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرد، بلکه خواهر یا برادرانی که فکر می کنند والدین شان را ناامید کرده اند هم در معرض افسردگی قرار دارند.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید