مزایای سونوگرافی طی دوره بارداری

دقت سونوگرافی ، به تنهایی در تشخیص ناهنجاری های جنین حدود 75 درصد می باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آنها به 85 درصد می رسد.

سونوگرافی ، نه فقط برای تعیین جنسیت جنین

سه ماهه نخست بارداری زمان تشکیل اندام های جنین است. تمامی پزشکان در این زمان و به ویژه در هفته چهارم انجام سونوگرافی را برای تشخیص سن جنین و در هفته دوازدهم برای تشخیص ناهنجاری های جنینی ضروری می دانند. بسیارند خانم های بارداری که به توصیه اطرافیان از سونوگرافی دوری می کنند چون معتقدند سونوگرافی می تواند برای جنین مضر باشد اما علم در این زمینه پیشرفته بسیاری کرده است و مشخص شده سونوگرافی به عنوان ابزار تشخیصی مهم در اغلب رشته های پزشکی و به ویژه زنان و مامایی برای مادر و جنین خطری ندارد.گاهی دیده می شود که خانواده ها تنها برای تشخیص جنسیت جنین برای سونوگرافی مراجعه می کنند، در حالی که سونوگرافی به منظور تعیین جنسیت تنها از هفته 20 بارداری ممکن است و انجام آن در سه ماهه نخست جهت بررسی موارد دیگری می باشد.

تعداد دفعات سونوگرافی طی دروه بارداری چند بار است؟

این موضوع بستگی به نتیجه معاینه های پزشک دارد که با توجه به عوامل گوناگونی مانند نتیجه آزمایش ها و شرایط بدنی مادر تعیین می شود. اگر پزشکی تشخیص دهد که شرایط مادر حساس است ممکن است ماهی یک بار دستور سونوگرافی بدهد.

درصورت عادی بودن شرایط ، یک بار در همان هشت هفتگی جنین، بار دوم از هفته یازدهم تا چهاردهم برای تست سونوگرافی غربالگری سه ماهه نخست ، بار سوم در هفته هیجدهم برای سلامت جنین  و بار چهارم در ماه آخر بارداری برای تعیین وضعیت قرارگیری جنین در بدن انجام می شود. جنین به طور معمول باید با سر به طرف پایین در رحم قرار گرفته باشد. بنابراین یک خانم باردار در طول دوره نه ماهه بارداری حداقل چهار بار نیاز به سونوگرافی دارد و بیشتر از این در حالت عادی ضرورتی ندارد و بهتر است برخی از مادران که در این مورد کمی نگرانی و وسواس دارند این نکته را مد نظر قراردهند مگر با تشخیص پزشک معالج در موارد خاص.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی مانند سونوگرافی دو بعدی تنها تصاویر سیاه و سفید رانشان نمی دهد بلکه همانند تصاویر سه بعدی و چهار بعدی جزییات کامل تر و روشن تری از بدن جنین را نشان می دهد.

ما در این سونوگرافی ها می توانیم دقت بالاتری در تشخیص ناهنجاری های بزرگ داشته باشیم، این نوع سونوگرافی از هفته هجدهم تابیست و ششم انجام می شود و راه بهتری برای بررسی شرایط جنین به حساب می آید. در چنین سونوهایی همچنین مادر می تواند عکس العمل ها و حرکات فرزندش را واضح تر مشاهده کند و حتی چهره و اندامهای جنین را ببیند.

مزایای سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی چیست ؟

این نوع سونوگرافی نسبت به سونوگرافی دوبعدی دقت بیشتری برای تشخیص ناهنجاری ها دارد و برای مادرانی که سابقه مرده زایی ، سقط ، داشتن جنین معیوب و یا اختلالی در رحم دارند بهتر است که این نوع سونوگرافی حتما انجام شود.

اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است در صورت انجام ندادن این کار در آینده صدمات جبران ناپذیری به کودک و مادر وارد آید برای اطمینان آن را تجویز می کند.

آیا سونوگرافی سه بعدی می تواند برای مادر یا جنین خطرناک باشد؟

سونوگرافی به دلیل اینکه از طریق امواج صوتی و نه اشعه انجام می شود به هیچ عنوان خطری برای جنین و مادر ندارد. این امر در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی هم صدق می کند. البته عده بسیار کمی از متخصصین تصور می کنند شاید سونوگرافی از نوع داپلر ، آن هم در صورتی که برای مدت زیادی برروی بدن مادر انجام شود به علت گرمای موضعی کمی برای جنین مشکل ساز باشد که البته درصد آن بسیار اندک است و هیچ گونه ضرری برای بیمار در پی نخواهد داشت.

آیا مشکلاتی مانند بیماری های خونی و ژنتیکی در سونوگرافی مشخص می شود؟

به طور معمول برای این کار از سونوگرافی استفاده نمی شود. در مواردی می توان با آزمایش بر روی مایع داخلی رحم که جنین در آن قرار گرفته (یا همان کیسه آب) چنین مشکلاتی را  تشخیص داد. زیرا سلول های پوست جنین که در این مایع ریزش کرده است خواص ژنتیکی بچه را نشان می دهد.

بنابراین با بررسی ژنتیکی این سلول ها می توان تشخیص داد که این جنین بیماری خونی دارد یا نه و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام داد، بهترین وقت برای انجام این کار چهارده هفتگی است.

معمولا سونوگرافی نیم تواند هر اختلال کرموزومی را تشخیص دهد . زیرا همان طور که گفتیم سونوگرافتی برای تشخیص انواع خاصی از ناهنجاری های مانند منگولیسم مناسب است که آن هم از روی بررسی شکل ظاهری برخی از اجزای بدن جنین و ضخامت پشت گردن جنین در زمان مناسب و تکمیلی امکان پذیر می شود.

سونوگرافی NT ، سونوگرافی غربالگری

یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود ، سونوگرافی NT مخفف Nuchal-Translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است.

در طی این نوع سونوگرافی ، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه های جنین ، ابتلای او به بیماری سندروم داون و برخی از ناهنجاری های کروموزمی مادرزادی را بررسی می کند.

قبلا مادران تنها پس از به دنیا آمدن فرزندشان، متوجه نقص های مادرزادی و ژنتیکی در او می شدند، اما با این تکنولوژی جدید می توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم جنینی، از ابتلای او به این ناهنجاری ها اطلاعاتی کسب کرد.

سونوگرافی NT چه موقع باید انجام شود؟

سونوگرافی ان تی باید بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام بگیرد ، زیرا در محدوده همین سن بارداری ، مایع پشت گردن جنین، شفاف و قابل بررسی است. قبل از 11 هفتگی انجام این سونوگرافی امکان پذیر نیست ، زیرا جنین بسیار کوچک است و بعد از هفته چهاردهم هم این مایع شفاف پشت گردن از بین می رود.

همچنین در طی سونوگرافی NT، وجود و یا عدم وجود استخوان بینی هم قابل ثبت و بررسی می باشد، زیرا در ناهنجاری های مادرزادی مثل سندروم داون ، تیغه استخوان بینی تشکیل نمی شود.

چه خانم هایی باید سونوگرافی NT را انجام دهند؟

انجام این سونوگرافی برای تمام زنان باردار مفید است و تا حدی خیالشان را از بابت برخی ناهنجاری های قلبی و ژنتیکی جنین راحت می کند. البته جهت بررسی مشکلات قلبی اکوکاردیوگرافی روشی مطمئن تر و تکمیلی است.

 


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید