گرم شدن زمین تقصیر گاوهاست؟!

یکی از پرسش های رایج و مطرح درباره گرمایش زمین این است که آیا کاهش مصرف گوشت قرمز کمکی به حل مساله گرم شدن زمین می کند؟ در پاسخ باید گفت که کشت هر نوع محصول کشاورزی ای باعث ایجاد گازهای گلخانه ای و گرم شدن کره خاکی می شود، در این میان تولید گوشت قرمز به خصوص ضرر بیشتری برای دمای زمین دارد و گوشت گاو بزرگ ترین آلوده کننده محیط زیست بین سایر گوشت هاست. برخی روش های پرورش گوساله نیازمند زمین های وسیع است و بسیاری بر این عقیده هستند که باعث از میان رفتن جنگل ها شده است. برای تامین زمین های بیشتر درختان بیشتری سوزانده و مقدار زیادی دی اکسید کربن به فضای جو وارد می شود. روش های دیگر نیز نیازمند آب و کود فراوان برای رشد علوفه گاو است. از سوی دیگر ، گاوها موجوداتی هستند که گاز متان آزاد می کنند که از گازهای گلخانه ای قوی و دلیل گرم شدن هوا در کوتاه مدت است. رشد جمعیت و افزایش دارایی و قدرت خرید که با توسعه اقتصادی همراه شده، مصرف گوشت را در سراسر جهان افزایش داده است.

همه آنچه گفتیم نگران کننده است . مطالعه ها نشان می دهند اگر همه مردم جهان بخواهند مثل آمریکایی ها گوشت بخورند و این گوشت به همان روشی که امروز در ایالات متحده رایج است، پرورش داده شود، احتمالا کشورهای جهان دیگر فرصتی نخواهند داشت تا میزان گاز گلخانه ای را در چارچوب توافق های بین المللی نگه دارند. گازهای گلخانه ای حاصل از پرورش گوشت خوک از گوشت گاو کمتر و گوشت مرغ از دوتای اولی کمتر است، بنابراین تبدیل رژیم روزانه به رژیم غذایی با سهم بیشتر گوشت مرغ بر محیط زیست اثری مثبت خواهد داشت. بی تردید، مانند تغییر در هر رفتار اجتماعی دیگر سازگار با محیط زیست ، کاهش مصرف گوشت قرمز فقط وقتی می تواند اثر مثبت خود را بر محیط زیست نشان دهد که این تغییر رفتار در جمع زیادی از مردم ایجاد شود.

شاید بپرسید بدترین پیشامد ممکن چه می تواند باشد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که با توجه به بحث هایی که این روزها بین دانشمندان برای کاهش گازهای گلخانه ای در جریان است، پاسخ به این سوال آسان نیست. آنها تصمیم دارند امکان و قوع حوادث بسیار بد را تا حد ممکن کاهش دهند . شاید بتوان گفت بزرگ ترین نگرانی فروپاشی کشاورزی در جهان همراه با افزایش قیمت مواد غذایی و قحطی است.

باوجود انتشار فعلی گازهای گلخانه ای ، دانشمندان هنوز نمی دانند کشاورزان برای انطباق خود با وضعیت آینده اقلیمی چه فنونی را به کار خواهند بست. احتمال بد دیگر امکان گسیختگی صفحات یخ های قطبی و متعاقب آن افزایش سریع سطح آب دریاها و مهاجرت اجباری مردم از بسیاری از شهرهای بزرگ است که باعث از بین رفتن هزاران میلیارد دلار ملک و دارایی های دیگر می شود. نگرانی دیگر دانشمندان این است که دیگر نتوان روی بادهای موسمی آسیا که میلیاردها نفر در این قاره برای فراهم آوردن آب ، مورد نیاز کشاورزی به آنها وابسته اند، تکیه کرد.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید