کشف رابطه بین کروموزوم X مردان و ابتلا به سرطان

داده های موسسه ملی سرطان آمریکا نشان می دهد مردان 20 درصد بیش از زنان در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. محققان دریافته اند کروموزوم X یکی از کروموزوم های جنسی که تعیین کننده جنسیت یک فرد به عنوان مرد یا زن است ، نقش مهمی در افزایش بروز سرطان در مردان دارد.

اندرولین، عضو تیم تحقیق در موسسه سرطان دانا، فاربر ماساجوست، در این باره می گوید: " در مجموع احتمال بروز سرطان در مردان بیش از زنان است . در برخی موارد اختلاف بسیار اندک است، اما در برخی موارد دیگر بروز برخی سرطان ها در مردان 2 یا 3 برابر بیشتر است". به گفته لین ، مردان در ابتلا به بسیاری از سرطان ها، ازجمله موارد مرتبط با مصرف تنباکو مانند سرطان های کلیه، مجاری ادراری ، مثانه و دهان، از زنان پیش هستند. وی در ادامه می افزاید: " داده های موسسه ملی سرطان نشان می دهد مردان در حدود 20 درصد بیش از زنان به سرطان مبتلا می شوند که این مساله به این معناست که سالانه 150 هزار مرد بیشتر به سرطان مبتلا می شوند."

در این مطالعه ، محققان بر ژن های سرکوب کننده تومور که از سلول ها در مقابل سرطان دفاع می کنند، تمرکز کردند. در سرطان ها، معمولا این ژن های سرکوب کننده تومور جهش یافته یا حذف شده اند و دیگر عملکردی ندارند. کروموزوم X  تنها ژنی است که غالبا در سرطان های مردان نسبت به سرطان های زنان دچار جهش می شود. مردان دارای کروموزوم X و Y هستند و زنان دارای 2 کروموزوم X هستند. در زنان یکی از کروموزوم های X خاموش مانده و برای ایجاد تعادل در مقابل تجلی ژن ، به صورت غیر فعاال می ماند. مطالعه نشان داد برخی ژن ها بروی کروموزوم X غیر فعال در سلول های زنان از حالت و عملکرد خاموش رها می شوند. از این رو، زنان تا حدودی در مقابل سرطان مصون می مانند چرا که دارای 2 نسخه از این ژن ها هستند، در حالی که مردان فقط یک نسخه دارند. به همین دلیل زمانی که زنان به سرطان مبتلا می شوند، این ژن ها وارد عمل می شوند و 2 بار در آنها جهش ایجاد می شود، در حالی که مردان فقط باید یک جهش داشته باشند.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید