کم خونی ممکن است خطر مرگ برای بیماران سکته مغزی را بالا ببرد

افراد مسن که دچار سکته مغزی شده اند، اگر آنها کم خونی ممکن است بیشتر در معرض خطر مرگ قرار بگیرند . این حاصل یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا است.

سکته مغزی بیش از 795،000 آمریکایی را در هر سال تحت تاثیر می گذارد، و می توان آن را یک عامل اصلی ناتوانی طولانی مدت در ایالات متحده نام برد.

حدود 87 درصد از تمام سکته ها ایسکمیک هستند، که به موجب آن شریان که خون غنی از اکسیژن را به مغز تامین می کند ، مسدود می شود. هنگامی که یک سرخرگ در مغز منجر به نشتی و یا پارگی می شود که این به عنوان سکته هموراژیک (خونریزی)شناخته شده است.

با توجه به تیم تحقیقاتی - از جمله نویسنده ارشد دکتر فیو مینت از دانشگاه آبردین در بریتانیا - بسیاری از بیمارانی که سکته مغزی را تجربه کرده اند کم خونی دارند.

کم خونی یک بیماری است که با سطوح پایین گردش سلول های قرمز خون یا هموگلوبین و در نتیجه آن کاهش میزان اکسیژنی که به ارگان ها و بافت های بدن انتقال پیدا می کنند ، همراه است.

علائم و نشانه های کم خونی، خستگی، سردرد، رنگ پریدگی پوست ، سرگیجه، تنگی نفس، سردی دست و پا، و درد قفسه سینه می باشد.

در حالی که کم خونی می تواند هر گروه سنی را تحت تاثیر قرار دهد، زنان باردار و افراد مسن بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

در این مطالعه، دکتر مینت و همکاران اینکه چگونگی کم خونی ممکن است خطر مرگ افراد مبتلا به سکته مغزی را بیشتر کند، بررسی کردند.

خطر مرگ برای بیماران سکته مغزی با کم خونی

محققان داده هایی از 8013 بزرگسال با میانگین سنی 77 سال، که همه آنها در بیمارستان به علت سکته مغزی حاد بین سال های 2003-2015 بستری شده بودند، را مورد تحلیل قرار دادند.

تیم تشخیص دادند که چگونه میزان سطح اجزای هموگلوبین - یک پروتئین در سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کند - و بروز کم خونی خطر ابتلا به مرگ در سال بعد از سکته مغزی را تحت تاثیر قرار  می دهد.

در بیماران سکته ای بستری شده در بیمارستان ، محققان دریافتند که حدود 25 درصد از بیماران کم خونی دارند ، و این خطر  مرگ در سال بعد را افزایش می دهد.

در میان بیمارانی که سکته مغزی ایسکمیک با بیماری کم خونی دارند، خطر مرگ در مقایسه با بیماران سکته مغزی ایسکمیک که کم خونی ندارند، دو برابر بیشتر است. احتمال مرگ با خونریزی مغزی برای بیماران سکته ای که کم خونی دارند، 1.5 برابر بیشتر است.

علاوه بر این، محققان دریافتند که سطح هموگلوبین بالاتر در بیماران  پس از سکته مغزی افزایش خطر مرگ، به ویژه در ماه اول شد.

بر اساس این یافته، تیم می گوید، که با وجود هر دو سطح هموگلوبین پایین و بالا ممکن است خطر مرگ بیماران سکته مغزی بالا رود.

یافته های محققین با یک بررسی سیستماتیک از 20 مطالعه - شامل تقریبا 30،000 نفر -- که در ارتباط بین نتایج کم خونی و سکته مغزی بودند ، بیشتر مورد تایید قرار گرفت.

به طور کلی، نویسندگان می گویند تحقیقات شان اهمیت پیشگیری از کم خونی، تشخیص، و درمان برای بیماران سکته مغزی را برجسته تر می کند.

 رافائی برلاس همکار نویسنده، همچنین از دانشگاه آبردین می گوید:"یک نمونه از پیشگیری در این گروه سنی ،درمان علل کم خونی، مانند کمبود آهن  است"

"همانطور که مطالعه متقاعد کننده عینی است، کم خونی می تواند نتیجه سکته مغزی را بدتر کند، پس بسیار مهم است که ما بیماران در معرض خطر را شناسایی و مدیریت در درمان آنها را بهینه کنیم."

رافائی برلاس


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید