طب سنتی به روایت تلگرام

کانال های تلگرامی مربوط به طب سنتی از پرطرفدارترین رسانه های اینترنتی محسوب می شوند، چرا که درمان های این طب غالبا گیاهی ، ساده ، کم هزینه و کم عارضه هستند اما همین درمان های طبیعی اگر غیر اصولی به کار روند و افراد غیر متخصص آنها را تجویز کنند، سلامت ما را به خطر می اندازند. این در حالی است که تعدادی از کانالهای تلگرامی طب سنتی را افراد غیر متخصص اداره می کنند و گاهی توصیه های غیر اصولی ارائه می دهند.

  1. لبنیات و غذاهای سرد پوکی استخوان می آورند . بنابراین بهتر است به جای دریافت کلسیم از لبنیات ،این ماده مغذی را از انجیر و بادام درختی که گرم هستند، تامین کنید.از منظر طب سنتی، لبنیات باعث پوکی استخوان نمی شود و حتی می تواند به استخوان سازی کمک کند اما در تحقیقات دانشکده طب سنتی ثابت شده که دردهای مفاصل را افزایش می دهد. به همین دلیل افرادی که بیماری های مفاصل یا پوکی استخوان دارند، باید لبنیات را با مصلحات آن مصرف کنند تا دردهایشان تشدید نشود. برای مثال می توانند شیر را به صورت داغ با مقداری عسل و زنجبیل مخلوط کنند یا پنیر را با آویشن و گردو بخورند. اگر هم علاقه به مصرف ماست شیرین دارند، می توانند ماست ساده را با مربای زنجبیل مخلوط کنند. در غیر این صورت ، باید ماست را با مقدار زیادی نعناع، آویشن یا زنیان مخلوط و میل کنند.
  2. گرفتگی های عروق را می توان با مصرف عصاره سیر و لیمو ترش برطرف کرد.برای این منظور باید 30 حبه سیر را همراه 5 لیمو ترش شیرازی ( با پوست و بدون هسته) در همزن بریزید. پس از اینکه همه محتویات له شد، آن را با یک لیتر آب مخلوط کنید و یک بار بجوشانید. بعد از سرد شدن، آن را از صافی رد کنید و داخل یک شیشه بریزید و در یخچال نگهداری کنید. کافی است روزی نصف استکان )30 سی سی ) از این نوشیدنی غلیظ و طبیعی را قبل یا بعد از غذا میل کنید. پس از گذشت 3 هفته تمامی گرفتگی های رگ های بدن و سایر عوارض آن بر طرف خواهند شد. به یاد داشته باشید بعد از مصرف یک دوره 3 هفته ای باید 8 روز استراحت کرده و بعد دومین دوره مصرف 3 هفته ای را شروع کنید. این دوره درمان را باید هر سال تکرار کنید.از منظر مطب سنتی ، عصاره سیر و لیمو برای سلامت پر فایده است. لیمو حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان است و با ترشی و خاصیت اسیدی خود بدن را پاک می کند. سیر نیز به پایین آمدن چربی خون کمک می کند. ترکیب این 2 ماده برای گرفتگی عروق مفید است اما همه افراد مجاز به مصرف آن نیستند. برای مثال کسانی که التهاب معده یا سوزش معده دارند و دائم ترش می کنند با مصرف این ترکیب دچار مشکلات جدی خواهند شد زیرا عصاره سیر و لیمو می تواند معده را آزرده کند. علاوه بر این ، مواد ترش مثل لیمو، فشار خون را پایین می آورند. سیر نیز خود باعث پایین آمده فشار خون می شود. بنابراین ترکیب این 2 ماده به شدت قابلیت کاهش فشار خون را دارد. افرادی که دچار افت فشار هستند یا در حالت عادی فشار خونشان پایین است با مصرف این ترکیب ممکن است دچار مشکلات جدی شوند. همچنین افرادی که سابقه سکته قلبی یا مغزی دارند باید در مصرف این ترکیب احتیاط کنند. در واقع ، سکته باعث می شود خونرسانی به بافت های بدن به خصوص بافت قلب و مغز کاهش یابد. از آنجایی که عصاره سیر و لیمو فشار خون را پایین می آورد، مصرف آن در این افراد می تواند خونرسانی به بافت قلب و مغز را حتی کمتر کند. در نتیجه این عصاره باید زیر نظر متخصص طب سنتی مصرف شود یا حداقل فرد باید مطمئن باشد که منعی برای مصرف آن ندارد. از طرف دیگر ، باید توجه داشت این درمان ها کمکی هستند. فرد نباید به دنبال مصرف این عصاره ، درمان های روزمره خود را کنار بگذارد.
  3. خوردن هندوانه و چای در فاصله کم باعث می شود هندوانه مثل سنگ در معده سخت شود و به شدت به معده و کبد آسیب برساند. بنابراین بعد از خوردن چای باید 30 دقیقه صبر کنید و بعد هندوانه بخورید . حداقل 1 تا 2 ساعت بعد از خوردن هندوانه نیز صبر کنید و بعد چای بنوشید. از منظر مطب سنتی، مصرف همزمان بعضی از خوراکی ها مثل هندوانه و چای، خربزه و عسل، ماهی و لبنیات یا ماهی و تخم مرغ در کتاب های طب سنتی منع شده اما هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است. البته این عقاید را به دلیل اینکه تاکنون در بوته آزمایش به اثبات نرسیده اند، نمی توان اشتباه دانست. قاعده عقلی نیز حکم می کند که از آنچه احتمال ضرر دارد ، اجتناب کنیم. به تجربه نیز دیده شده بعضی از افراد با مصرف همزمان این مواد دچار مشکل شده اند. بنابراین بهتر است میان مصرف چای و هندوانه فاصله بیندازید. آزمایش کردن این مسایل کار آسانی نیست و زمان می برد. برای مثال اگر بخواهیم بروز کبد چرب را بر اثر این رفتار بررسی کنیم، فرد باید حداقل 6 ماه تا 1 سال شیوه زندگی خود را با این رفتار پیش ببرد تا در نهایت مشخص شود آیا این مساله بر کبد تاثیر می گذارد یا نه؟
  4. آقایان نباید از تخم کتان، رازیانه و محصولات سویا استفاده کنند زیرا دچار کاهش هورمون های مردانه می شوند. از منظر مطب سنتی، این باور درست نیست. آقایان نیز می توانند از این مواد استفاده کنند. در حال حاضر بعضی از محصولات خوراکی مانند نان های چند غله نیز حاوی مقداری تخم کتان هستند. طب سنتی در مورد خواص تخم کتان مباحثی دارد اما از سویا در طب سنتی ایران صحبت نشده زیرا سویا از قدیم در آسیای شرقی کشت می شده و غذای مردم ایران نبوده است. با این حال، به نظر می رسد از خانواده لوبیا باشد و ضرری نداشته باشد. در طب سنتی اعتقاد بر این است که خداوند بهترین و مناسب ترین مواد غذایی را برای افراد مناطق مختلف بر اساس ذخیره ژنتیکی آنها رویانده است. برای مثال افرادی که جنوبی هستند، مقدار زیادی خرما مصرف می کنند و در عین حال دچار گرمی نمی شوند اما اگر همان مقدار خرما را یک فرد اهل شمال مصرف کند، ممکن است دچار مشکل شود.سویا نیز از آنجایی که غذای عمده ایرانی ها نبوده و در مناطق ایران رویش گسترده ای نداشته ، بهتر است کمتر مصرف شود و جزو غذای غالب ایرانی ها نباشد. تخم کتان و رازیانه هم مانند سویا اگر گهگاه استفاده شوند، مشکی ایجاد نمی کنند. در مورد رازیانه باور اشتباهی وجود دارد مبنی بر اینکه آقایان با مصرف رازیانه هورمون های زنانه تولید می کنند. اگر چه رازیانه در تنظیم هورمون های زنانه تاثیر گذار است، اما آقایان نیز می توانند گهگاه بدون نگرانی از آن استفاده کنند. برای مثال مصرف رازیانه به عنوان ادویه در غذا یا مصرف دمنوش آن هفته ای یکبار هیچ مشکلی برای اقایان ایجاد نمی کند.
  5. سرما خوردگی را می توان بدون دارو و با مصرف گیاهان حاوی آنتی بیوتیک مثل شلغم و نعناع درمان کرد. از منظر مطب سنتی، سرما خوردگی یک بیماری ویروسی است. ترکیبات گیاهی ضد سم مثل شلغم و خوراکی های حاوی ویتامین C مثل آبلیمو می توانند به درمان و پیشگیری از این بیماری کمک کنند، به خصوص اگر قبل از ابتلا مصرف شوند اما اگر فرد بر اثر سرما خوردگی دچار عفونت باکتریایی گلو یا فارنژیت استرپتوکوکی شود، باید حتما از داروهای آنتی بیوتیکی به شکل خوراکی یا تزریقی استفاده کند زیرا سم حاصل از میکروب ها در این عفونت می تواند خطر بروز روماتیسم قلبی را در آینده افزایش دهد. مهم ترین علامت عفونت باکتریایی در سرما خوردگی ، گلو درد و قرمز شدن گلو است. این وضعیت معمولا با خلط غیر شفاف به خصوص خلط زرد رنگ یا سبز رنگ نیز همراه است. هم اکنون در طب سنتی درمان قاطعی برای این عفونت وجود ندارد، اما علائم سرما خوردگی ویروسی مثل آبریزش از بینی و چشم و گاهی تب، دردهای عضلانی و مفصلی ، سردرد و ... را می توان با کمک برخی گیاهان مثل شلغم و لیمو بهبود بخشید.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید