.. احساس نفخ دارید؟ چه مواد غذایی را باید کنار بگذارید؟

وقتی غذا را بدون جویدن کافی می خوریم، یا در هنگام جویدن زیاد صحبت می کنیم، هوای اضافه وارد روده ها می کنیم که این باعث ایجاد نفخ های شکمی است. نوشیدنی های گاز دار مثل نوشابه ها و جویدن آدامس هم دقیقا اثر مشابهی دارند.

احساس نفخ دارید؟ چه مواد غذایی را باید کنار بگذارید؟

آیا می دانستید که وجود هوای اضافه همراه با مواد غذایی که می خوریم باعث احساس نفخ می شود؟ وقتی غذا را بدون جویدن کافی می خوریم، یا در هنگام جویدن زیاد صحبت می کنیم، هوای اضافه وارد روده ها می کنیم که این باعث ایجاد نفخ های شکمی است. نوشیدنی های گاز دار مثل نوشابه ها و جویدن آدامس هم دقیقا اثر مشابهی دارند.

دلایل دیگر ایجاد نفخ می تواند موارد زیر باشد:...
1- غذاهای نفاخ:
سعی کنید از خوردن این غذاها دوری کنید: حبوبات بخصوص لوبیا، پیاز، کلم بروکلی، کلم قمری و گل کلم. اما یادتان باشد که همزمان با حذف این مواد غذایی، حتما سبزی و میوه های دیگر بخورید تا بدنتان میزان لازم فیبر و ویتامین را دریافت کند. نوشیدن چای نعنا هم در کاهش نفخ موثر است.

2- یبوست:
برای جلوگیری از یبوست بهتر است غذاهای غنی از فیبر بخورید. مثلا سبوس جو دو سر، زیتون سیاه، بادام، پسته، گردو، خرما، نارگیل، آلو، کنگر فرنگی و ...
خوردن مقدار زیاد آب به همراه ورزش کردن هم خیلی مفید است. حتی یک پیاده روی کوتاه مدت 20 دقیقه ای، ولی هر روزه برای بهبود یبوست موثر است.

3- ناراحتی های روده بر اثر عدم تحمل مواد غذایی مثل گلوتن یا لبنیات:
در این حالت روده نمی تواند تمام مدت غذایی را تخلیه کند و مواد غذایی باقیمانده در روده باعث ایجاد گاز زیاد می شود. برای اینکه بدانید به این مواد غذایی حساسیت دارید یا نه باید آزمایش عدم تحمل به این مواد غذایی توسط پزشک تان انجام شود.

4- سندروم تحریک پذیری روده بزرگ (آی بی اس):
دلیل اصلی این سندورم کاملا مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند که اضطراب، مواد غذایی سخت هضم و عدم تحرک، در تشدید علایم این سندروم بسیار مهم است.

در آخر یادآوری می کنیم که اگر احساس نفخ می کنید، حتما این موضوع را با پزشک خودتان مطرح کنید چون ممکن است علل ساده بالا، دلیل نفخ نباشد و دلایل جدی تری مثل سرطان تخمدان باعث این مشکل باشد. اما خبر خوب این است که اکثر علل بالا تنها با حذف بعضی مواد غذایی، ورزش و نوشیدن آب زیاد قابل درمان است.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید