توصیه های پاییزی به سالمندان

با افزایش سن ، شرایط فیزیولوژیک سالمندان شکننده تر می شود .شاید بتوان گفت سالمندان از نظر آسیب پذیر بودن بیشتر به نوزادان و کودکان شباهت پیدا می کنند. به همین دلیل آنها به مراقبت های دقیق تر و منظم تری نیاز دارند. به خصوص وقتی در شرایط نامعمول قرار می گیرند، مثلا شرایطی مثل آمدن فصل پاییز و کاهش دما و تغییرات شرایط جوی که حتی زندگی جوان تر ها را دچار تغییر می کند، چه برسد به زندگی سالمندان .در این فصل لازم است سالمندان و خانواده های آنها از نکات مهم بهداشتی و مراقبتی آگاه باشند تا به جای ابتلا به بیماری و صدمه دیدن از هوای مطبوع پاییز به اندازه کافی لذت ببرند و فصل خوشی را سپری کنند.

 

توصیه های سفر را جدی بگیرید

توصیه خاصی برای سالمندانی که این فصل از سال را برای سفرهای تفریحی انتخاب می کنند، وجود ندارد ولی طبیعی است که سالمندان باید مواردی را رعایت کنند.

توجه: همه مواردی را که درباره پوشش کافی و مواجهه با تغییرات ناگهانی جوی گفته شد باید رعایت کنید. تزریق واکسن نیز فراموش نشود. سعی کنید از قرار گرفتن در مکان هایی که ازدحام وجود دارد، خودداری کنید. رعایت بهداشت فردی بسیار مهم است. صابون همراه خود داشته باشید و دست های خود را مدام با آب و صاوبون بهداشتی بشویید. اگر بیماری خاصی دارید قبل از سفر به پزشکتان مراجعه و او را از رفتن به سفر آگاه کنید، شاید توصیه هایی برای شما داشته باشد یا تغییراتی در داروهای شما ایجاد کند.

 

حتما واکسن آنفلوانزا بزنید

آنفلوانزا بیماری کشنده ای نیست ( به جز در موارد نادر و بعضی از انواع آن) ولی این بیماری در سالمندان با شدت بیشتری بروز می کند و اگر اقدامات درمانی به سرعت انجام نگیرد، ممکن است کشنده هم باشد، اما راهکار بسیار خوبی برای جلوگیری از آنفلوانزا وجود دارد و آن تزریق واکسن آنفلوآنزا است.

توجه: هر سال واکسن آنفلوانزا تزریق کنید. زمان تزریق باید تقریبا از 15 شهریور تا 15 مهر باشد تا بتواند ایمنی را تا آمدن فصل سرما در بدن ایجاد کند.

 

مراقبت افسردگی با علائم متفاوت باشید

به طور کلی ، میزان افسردگی در سالمندان زیادتر از جمعیت عادی نیست ولی آثار ناشی از آن شدیدتر است، اما شدت افسردگی با تغییر فصل و کاهش ساعات روز و افزایش ساعات تاریکی هوا ارتباط دارد، به طوری که افسردگی در کشورهای اسکاندیناوی که به قطب شما نزدیک تر هستند و تغییرات روشنایی و تاریکی زیادی در فصول سرد سال دارند ، بیشتر دیده می شود.

 

همیشه لباس گرم همراه داشته باشید

یکی از تغییرات مهم در فصل پاییز، پایین امدن دمای هوا و باد و بوران های ناگهانی و غیرقابل پیش بینی است. با کاهش دمای هوا سیستم تنظیم کننده دمای بدن که از مغز و غده تیرویید فرمان می گیرد به سرعت فعال می شود و دمای بدن فرد را مطابق شرایط محیطی تنظیم می کند ولی در سالمندان این اتفاق نمی افتد و سیستم تنظیم کننده به کندی واکنش نشان می دهد. این افراد احساس سرمای بیشتری می کنند و سرما باعث تضعیف سیستم ایمنی شان می شود، در نتیجه سالمند بیشتر در معرض سرما خوردگی ، آنفلوانزا ، پنومونی و... قرار می گیرد.

 

بیماری های زمینه ای را کنترل کنید

سیستم بدن متعادل عمل می کند و اگر فرد دچار کوچک ترین بیماری ای شود، تمام سیستم ایمنی بدن را فعال می کند و عملکرد آن را تغییر می دهد. به عبارتی دیگر ، سیستم ایمنی بدن از تعادل خارج می شود، بنابراین افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، دیابت و .. هستند سیستم ایمنی ضعیف تری دراند و با ورود ویروس یا باکتری واکنش شدیدی نشان می دهند. لازم به ذکر است واکنش هایی که سالمندان در مواجهه با بیماری از خود نشان می دهند بسیار متفاوت تر است، مثلا ممکن است سالمندی که به بیماری قلبی مبتلاست با یک سرماخوردگی ساده دچار اختلال حواس شود یا سالمندی که دچار دیابت کنترل شده است، در اثر ابتلا به آنفلوانزا ، دچار دیابت از کنترل خارج شده یا عوارض کلیوی ناشی از دیابت شود. مثلا کراتینین خونش بالا برود. گاهی هم ممکن است سالمند مبتلا به بیماری قلبی در اثر ابتلا به آنفلوانزا دچار سکته قلبی شود. 

این موارد باید جدی گرفته شوند  و در واقع ، نباید اجازه داد افراد در معرض خطر دچار بیماری هایی مانند آنفلوانزا ، پنومونی و ... شوند. به همین دلیل است که آنفلوانزا در سالمندان و کودکان می تواند تا 20 درصد باعث مرگ و میر شود.

 

غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بخورید

مواد خوراکی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی سالمندان دارند. البته توجه به غذای کافی و مفید سالمند در همه فصول به خصوص در فصول سرد سال که سیستم ایمنی باید قوی تر عمل کند ، الزامی است.

توجه : در این فصل بهتر است بیشتر از مرکبات استفاده کنید. این میوه ها حساسیت کمتری ایجاد می کنند و پتاسیم بیشتری هم دارند که در کاهش فشار خون نقش مهمی دارد.

 

حواستان به مواد حساسیت زا باشد

با آغاز فصل پاییز اتفاق دیگری در مناطق خشک با آب و هوای الوده در شهرهای بزرگی مانند تهران و .... می افتد. زمانی که هوا آلوده است و بارندگی هم وجود ندارد، هوا راکد می شود و احتمال اینکه در آن ریزگردهای آلوده و مواد حساسیت زا وجود داشته باشد، زیاد است . وجود این مواد در هوا باعث می شود ریه سالمندان به خصوص آنهایی که دچار بیماری آسم یا بیماری هایی مزمن ریوی هستند در معرض خطر قرار بگیرد و بیماری شان تشدید و حتی باعث بستری شدنشان در بیمارستان شود.

 

مراقب خشکی پوست باشید

خشکی پوست در همه افراد در این فصل دیده می شود. برای جلوگیری از آن بهتر است به این نکات توجه کنید.

توجه: سعی کنید از صابون های خنثی یا روغنی بیشتر استفاده کنید. بهتر است آب شستشو زیاد داغ نباشد. کرم های مرطوب کننده بیشتر مفید هستند. استفاده از آنها به تجویز پزشک نیاز ندارد و می توان از کرم ها به اندازه کافی استفاده کرد.

 

در هوای آلوده از خانه خارج نشوید

ورزش در هر فصلی از سال برای سالمندانی که مشکل جدی ندارند ، توصیه می شود اما:

توجه: در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است از خانه خارج نشوید و در محیط های دربسته ورزش کنید. گرمکن مناسب بپوشید . اگر دچار آسم یا بیماری قلبی هستید از دویدن در هوای سرد، آلوده و بارانی جدا خودداری کنید. بعد از ورزش روزانه بهتر است حمام بروید . قبل از حمام  فضای آن را گرم کنید.

 

مراقب سرما خوردگی باشید

سرما خوردگی بیماری جدی ای نیست و فقط چند روزی باعث کسلی و ناراحتی فرد می شود. این بیماری هیچ درمانی ندارد و درمان صرفا تسکینی هستند ولی کاملا قابل پیشگیری است.

توجه :برای جلوگیری از سرما خوردگی دفعات شستشوی دست ها را در فصول سرد سال بیشتر کنید. این کار بهترین روش برای شکستن زنجیره انتقال ویروس است. از حضور در اماکن عمومی پر ازدحام خودداری کنید. هر از گاهی لباس گرم بپوشید و در و پنجره های خانه را باز کنید. با فرد دچار سرما خوردگی دست ندهید و روبوسی نکنید.

اگر سرما خورده اید از دستمال یکبار مصرف برای تمیز کردن بینی استفاده کنید و حتما بعد از استفاده آن را در ظرف دردار بیندازید. هنگام عطسه و سرفه حتما دستمال تمیزی جلوی دهان و بینی خود نگه دارید. در طول سرما خوردگی خوب استراحت کنید و غذاهای گرم و مقوی بخورید.

 


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید