بچه من آکنه دارد. چه باید کرد؟

والدین ممکن است فکر کنند که آکنه در سنین نوجوانی بروز می کند ، اما اینطور نیست. برخی از والدین ممکن است وقتی نوزادشان متولد شود ، به نوجوان خود توجود زیادی نکنند.

بسیاری از بچه ها یک بار آکنه را در کودکی تجربه کرده اند. به طور معمول، آکنه در نوزادان نگران کننده نیست.

در اغلب موارد، آکنه نوزاد باعث برجستگی با رنگ قرمز یا سفید بر روی گونه ها، بینی، پیشانی، چانه و یا پشت کودک می شود.

چرا نوزادان آکنه می گیرند؟

برای این که پوست و مو نرم بماند  ، بسیاری از غدد چربی در پوست نوعی چربی به نام سبوم ترشح می کنند. اگر سبوم در فولیکول های مو سر باز کند، آکنه می تواند با توجه به رشد باکتری رخ دهد.

اگر فولیکول مو با باکتری آلوده شود، آن نقطه متورم می شود که منجر به  یک جوش - یک نقطه قرمز رنگ با یک مرکز سفید - می شود.

آکنه به احتمال زیاد به نظر می رسد در نواحی از پوست که بیشترین غدد چربی دارد ظهور کند. این مناطق در صورت، گردن، پشت، شانه ها و قفسه سینه می باشد.

آکنه در بزرگسالان می تواند با عواملی از قبیل دارو، رژیم غذایی و استرس بدتر شود. این عوامل ممکن است در نوزادان اثر زیادی نگذارد.

کاملا روشن نیست که چرا نوزادان آکنه می گیرند. کارشناسان بر این باورند که هورمون مادرزادی در مقابل مشکلات غدد چربی بیشتر نقش دارد.

علاوه بر علل هورمونی، برخی داروهایی که در دوران شیردهی مادر و یا توسط نوزاد گرفته شده ، ممکن است به توسعه آکنه منجر شود. محصولات مراقبت از پوست نیز ممکن است در ایجاد آکنه مقصر باشند. در آن زمان، نوزادان  یک واکنش منفی به برخی از محصولات مراقبت از پوست، مانند آنهایی که حاوی روغن هستند ، دارند.

آکنه در نوزادان بعد از چند هفته از بین می رود. با این حال، آکنه در برخی از نوزادان می تواند بیش از 6 ماه طول بکشد. آکنه در نوزادان باعث زخم نمی شود.

علائم آکنه نوزاد

آکنه کودک ممکن است با شرایط دیگر پوست که در زیر مورد بحث قرار گرفته ،اشتباه شود. این به طور معمول به عنوان برجستگی کوچک، قرمز، سفید   که ممکن است در بخش های مختلف از پوست نوزاد باشد دیده می شود.

آکنه کودک اغلب بر روی گونه ها، چانه، بینی و پیشانی ظاهر می شود. گاهی، آن در پشت کودک ظاهر می شود. علائم بدتر شدن آکنه کودک می تواند با گرما، نق نق کردن و سوزش پوست رخ دهد.

درمان برای آکنه نوزاد

آکنه کودک معمولا خود به خود از بین می رود. با این حال، برخی از راهنمایی های بهداشت پوست را پدر و مادر باید برای نوزاد خود رعایت کنند:

  • پاکیزه کردن پوست مبتلا به آکنه یک تا سه بار در روز با آب تنها
  • اجتناب از استفاده از صابون ها، شویه و یا روغن  در این نواحی از پوست
  • نوازش پوست با خشک کردن محل پاکسازی
  • استفاده نکردن بیش از حد از ضد آکنه های بزرگسالان یا محصولات مراقبت از پوست به پوست نوزاد
  • مالیدن کمی شیر مادر به منطقه آسیب دیده با آکنه - این ممکن است باعث ترمیم پوست شود

در آکنه بزرگسالان، مهم است از چیدن، فشردن، و یا مالیدن مناطق آسیب دیده با آکنه جلوگیری شود. انجام این کار می توانید آکنه را بدتر می کند و یا احتمالا به عفونت یا زخم منجر می شود.

برخی از کودکان ممکن است با استفاده از شویه های غیر روغنی راحت تر باشند هر چند پدر و مادر باید اگر  ظاهر پوست کودک بدتر می شود استفاده از این شویه ها را متوقف کنند.

بعضی وقتها، یک کرم دارویی یا معالجه های دیگر ممکن است توسط پزشک متخصص اطفال کودک توصیه شود.  اگر پدر و مادر نگرانند که آکنه نوزاد خود ممکن است نیاز به درمان داشته باشد باید با یک دکتر در این مورد صحبت کنند.

 

چه زمان یک پزشک متخصص اطفال را ببینیم

معمولا برای آکنه کودک درمان مورد نیاز نیست. با این حال، برای پدر و مادر مهم است که  با پزشک متخصص اطفال نوزاد خود مشورت کنند اگر آنها متوجه:

  • علائم عفونت - قرمزی، تورم، یا تخلیه
  •      علائم احتمالی اگزما - تکه های  قرمز، خشک و پوسته پوسته شدن پوست
  •      هر علائم دیگری پوست


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید