نوبل پزشکی 2016 به یوشیرو اوسومی ،دانشمند ژاپنی ، رسید

جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی 2016 به دانشمند ژاپنی ، یوشیرو اسومی اهدا شد. او سازو کارهای زمینه ای پدیده اتوفاژی را که یک فرایند بنیادی برای تخریب و بازیافت اجزای سلولی است ، کشف کرد . اوسومی 71 ساله در سال 1974 میلادی دکترای خود را از دانشگاه توکیو گرفت و در حال حاضر استاد انستیتوی تکنولوژی توکیو است.

او علاوه بر مدال نوبل ، جایزه ای معادل 8 میلیون کورون سوئد ، حدود 936 هزار دلار دریافت می کند. سال پیش ویلیام کمپل آمریکایی ایرلندی تبار، ساتوشی اومورای ژاپنی و تو یویو برای کشف درمان هایی برای بیماری انگلی جایزه نوبل پزشکی را دریافت کردند. کلمه اتوفاژی از کلمه یونانی "اتو" به معنای خود و "فاژی" به معنای خوردن گرفته شده و به این ترتیب اتوفاژی به معنای "خودخواری" است.

این فرایند نقش مهمی در سلامت و بیماری های انسانی دارد. تصور می شود اختلال در این روند تخریب و بازیافت بخش های آسیب دیده در فرآیند سالمندی و آسیب سلولی نقش داشته باشد. پژوهشگران ابتدا حدود سال 1960 میلادی مشاهده کردند سلول می تواند اجزایش را با پیچاندن آنها در عشاهای دولایه و انتقالشان به اندامکی در سلول به نام لیزوزوم نابود کند. اوسومی سال 1990 میلادی به بررسی پدیده اتوفاژی روی سلول های مخمر نان که اجزای سلولی ساده تری دارند ، پرداخت و توانست ژن هایی را که مسئول این فرایند هستند، کشف کند و نشان دهد دستگاه پیچیده مشابهی در سلول های انسانی هم این عمل را انجام می دهد. به گفته هیئت داوران، جایزه نوبل اکتشافات اوسومی به پارادایم جدیدی از درک چگونگی بازیافت اجزای سلولی منتهی شد.

جهش ها در ژن های اتوفاژی می تواند در بروز بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های عصب شناختی نقش داشته باشد.

 


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید