بارداری: استفاده از داروهای ضد روان پریشی خطر نقص تولد فرزند را افزایش نمی دهد

تحقیقات جدید از بیمارستان بریگهام زنان - در بوستون، MA - از 1.3 میلیون زن نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد روان پریشی در دوران بارداری با عث افزایش خطر نقص زاد و ولد و یا ناهنجاری های قلبی نمی شود.

تحقیقات جدید از بیمارستان بریگهام زنان - در بوستون، MA - از 1.3 میلیون زن نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد روان پریشی در دوران بارداری با عث افزایش خطر نقص زاد و ولد  و یا ناهنجاری های قلبی نمی شود.

در سال 2008، نزدیک به 94 درصد از زنان حداقل یک دارو در دوران بارداری استفاده کرده اند. در سه ماهه اول، 82.3 درصد از حداقل یک دارو و 27.6 درصد کلا چهار یا بیشتر داروه استفاده کرده اند.

این آمار اهمیت پژوهش بهداشت عمومی را برجسته می کند تا دارو درمانی را برای زنان باردار اطلاع رسانی کند.

در معرض داروهای ضد روان پریشی (APS) قرار گرفتن در دوران بارداری به طور فزاینده شایع است. AP ها طیف وسیعی از داروهایی هستند که برای برخی از انواع افسردگی روانی یا اختلالی  - مانند اسکیزوفرنی یا اختلالات دو قطبی - و یا برای درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی استفاده می شوند.

دو گروه مختلف از داروهای ضد روان پریشی وجود دارد. نوع اول با عنوان "معمولی" - یک نوع قدیمی تر از دارو است که برای اولین بار در اواسط دهه 1950 ظاهر شد. آنها عمل دوپامین، را مسدود می کنند.

داروهای ضد روان پریشی "غیر معمولی"  - داروهای جدیدتر که در دهه 1990 تصویب شد - هنوز هم دوپامین را  در مقیاس کوچکتر مسدود می کند. آنها همچنین در فرستادن مواد شیمیایی مختلف مغز مانند سروتونین کار می کنند.

داروهای غیر معمول جدید در باروری خطر موثر کمتری نسبت به همتایان معمولی قدیمی تر خود دارند. پزشکان دانش بسیار کمی در مورد ایمنی APS در جنین در حال رشد دارند ، و نگران ارتباط احتمالی بین AP و ناهنجاری های مادرزادی هستند.

 

اغلب  کواتیاپین (Quetiapine) به عنوان داروی ضد روان پریشی بی قاعده استفاده می شود.

 

این مطالعه که در روان پزشکی JAMA منتشر شد، خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی و قلب همراه با قرار گرفتن در سه ماهه اول به APS بررسی قرار گرفت.

کریستا اف جی، دکتری و متخصص ، کاردان اپیدمیولوژی در بخش همه گیرشناسی دارویی و اقتصاد و مدیریت دارو در بیمارستان زنان بریگهام و بخش پزشکی دانشگاه هاروارد ، و همکارش ، از یک پایگاه داده خدمات درمانی در سراسر کشور با ثبت نام  1،341،715 زن باردار سه ماه قبل از آخرین دروه قاعدگی خود تا حداقل 1 ماه بعد از زایمان استفاده کردند.

در معرض APS قرار گرفتن با حداقل یک نسخه در سه ماهه اول بارداری همراه بوده است. هر دو داروهای ضد روان پریشی معمولی و غیر معمولی مورد بررسی قرار گرفت.

داروهای فردی از جمله آریپیپرازول، الانزاپین، فومارات کواتیاپین، ریسپریدون و زیپرازیدون بررسی شدند. طبق بررسی ها زنان اگر موفق به گرفتن یک نسخه AP در طول 3 ماه قبل از شروع بارداری و یا در سه ماهه اول بارداری نشده باشند ، با عوارضی روبرو نخواهند شد.

با توجه به نتایج، در میان بیش از 1.3 میلیون زن، 9258 زنان (0.69 درصد) یک AP غیر معمول ، و 733 زن (0.05 درصد) نسخه ای برای یک AP معمولی در سه ماهه اول را  گرفته اند. از APS غیر معمول اغلب  به ترتیب تکرار کواتیاپین، آریپیپرازول، ریسپریدون، الانزاپین، و زیپرازیدون استفاده می شود.

 

ریسپریدون با افزایش خطر در ناهنجاری های کلی در ارتباط است

 

Huybrechts و تیم متوجه شد که 4.45 درصد از تولدها در معرض AP ها غیر معمول و 3.82 درصد از تولدها در معرض AP های معمولی با ناهنجاری های مادرزادی در ارتباط بودند، در مقایسه با 3.27 درصد از تولدها به زنانی که AP تجویز نکرده بودند. یافته های مشابهی برای ناهنجاری های قلبی گزارش شده است.


ارسال نظر:


حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید