بیمارستان لبافی نژاد

مرکز پزشکي شهيد لبافي نژاد از جمله مراکز موفقي است که پس از پيروزي انقلاب اسلامي مورد بهره برداري قرار گرفته است. بخش چشم نيز همزمان با شروع بکار اين مرکز در سال 1360 و با انتقال قسمتي از امکانات و تجهيزات چشم پزشکي شهداء تجريش شروع بکار کرد. با بازگشت دکتر سيد حميد سجادي به کشور و شروع بکار ايشان در اين مرکز، چشم پزشکي وارد مرحله نويني شد. ايشان با مجموعه اي از دانستنيها و روش بکار نموده و با جمع آوري و تهيه امکانات و تجهيزات موجود و درخواست و بکارگرفتن وسايل پيشرفته امکان انجام اعمال جراحي بسياري را که قبل از آن در کشور مرسوم نبود فراهم ساختند.

در بدو امر با تاسيس فلوشيپ بيماريهاي قرنيه و رتين در اين بخش و با آموزش همکاران علاقمند و فعال در اين زمينه نخستين گام در جهت تاسيس فلوشيپ در کشور برداشته شد. با خدمت تمام وقت همکاران بعدي ايشان به سرعت بر دامنه فعاليتهاي آموزشي تحقيقاتي و درماني اين بخش افزوده شد و اعمال جراحي بسياري که تا قبل از اين در کشور عملي نبود قابل انجام شد. فارغ التحصيلان اين مرکز براي چند دوره در کشور شاخص بوده و بسياري از آنان در بخش هاي چشم پزشکي ساير دانشگاهها هم اکنون مصدر امور آموزشي پژوهشي هستند. بدنبال توفيق در راه اندازي فلوشيپ قرنيه و رتين گام بعدي تاسيس فلوشيپ اکولوپلاستيک و استرابيسم بود که انجام اينکار نيز با توفيق همراه بود. تاسيس سرويس گلوکوم و نوروافتالموژي گام بلندي در راه تعالي و ترقي بخش چشم محسوب مي شود.

با گذشت بيش از دو دهه از فعاليتهاي آموزشي، پژوهشي و درماني بخش چشم پزشکي شهيد دکتر لبافي نژاد، جامعه چشم پزشکي کشور شاهد موفقيتهاي روزافزون اين بخش بوده است. فارغ التحصيل شدن قريب به 84 نفر دستيار در رشته چشم پزشکي، 45 نفر فلو در رشته قرنيه و بيماريهاي سگمان قدامي، 33 نفر فلو در رشته رتين و 17 نفر در رشته اکولوپلاستيک تنها نمونه اي از اين موفقيت هاست. گرفتن مجوز تاسيس مرکز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي که اولين مرکز تحقيقات چشم در کشور است و انجام دهها طرح تحقيقاتي در زمينه بيماريها و مشکلات چشم پزشکي، چاپ دهها مقاله علمي در مجلات معتبر چشم پزشکي داخلي و خارجي، انتشار نتايج مطالعات و تحقيقات به صورت کنفرانسهاي علمي در مجامع بين المللي و داخلي گواه ديگري بر توفيقات اين بخش است.

درحال حاضر افزون بر پانزده طرح که در اين بخش تحت درمان مناسب قرار مي گيرند، غالبا در قالب يکي از طرح هاي تحقيقاتي نيز جاي مي گيرند و اين مناسب ترين روش جهت پويائي يک بخش آموزشي، درماني است. کليه قسمتهاي بخش اين مرکز اعم از درمانگاهها و اتاق عمل در دو شيفت کاري مشغول انجام وظيفه بوده و غالب اعضاء هيئت علمي اين بخش نيز با قبول اشتغال در طرح تمام وقتي به آموزش دستياران و فلوها و ارائه خدمات درماني به بيماران مشغول هستند. ضمن آرزوي توفيق جهت کليه همکاران بخش چشم مرکز پزشکي شهيد دکتر لبافي نژاد اميدواريم که اين فعاليت که از جنبه هاي پژوهشي آموزشي و درماني در نوع خود كم نظير است همچنان تداوم يابد. در بعد درماني بايد ياد آور شد اين بخش اكنون با همكاري دستياران و فلوها، درمان بيماري را پيگيري مي‌ماند و بطور متوسط از سال 1378 به بعد سالي 8500 بيمار مورد عمل جراحي قرار مي‌گيرند و حدود 3000 نفر پيوند قرنيه و 900 نفر مورد اعمال ويتره و رتين در بين عمل‌شدگان مشاهده مي‌شود كه اعمال اخير با حمايت هيئت امنا ارزي انجام شده است و عدم انجام اين اعمال مستلزم اعزام به خارج بيماران خواهد بود از ديگر اعمال منحصر به فرد عمل كراتوپروتز مي‌باشد كه از سل 75 به بعد اعزام اينگونه بيماران به خارج از كشور متوقف شده است.

شايان ذكر است بخش چشم پزشكي لبافي‌نژاد به دليل سابقه درخشان چندين ساله در ارائه خدمات فوق تخصصي چشم پزشكي، كماكان مركز مراجعه و يا معرفي براي مشاوره بيماران مختلف چشم از سراسر كشور بوده و پزشكان اين مركز با حول و قوت الهي و با تكيه بر تجارب علمي و آشنايي با آخرين اطلاعات چشم پزشكي، اكثرا" بصورت تمام وقت مشغول ارائه خدمات به اينگونه بيماران مي‌باشند با عنايت به اينكه تامين امكانات و تجهيزات در اين مركز توسط مديران و مسئولين سازمان تامين اجتماعي تهيه و تجهيز مي‌گردد، انشاء الله مسئولين امر توجه خواهند نمود كه تكنولوژيها و وسايل پيشرفته جديد تشخيصي و درماني زحمات و ارائه خدمات تحت تاثير قرار نگرفته و بعلت تامين نشدن در خواستهاي تداركاتي و پشتيباني درمان بيماران با مشكلات عديده‌اي مواجه نشود.

آدرس : خيابان پاسداران - بوستان نهم - خيابان شهيد امير ابراهيمي - بيمارستان شهيد دكتر لبافي نژاد

شماره تماس: 22549011-8

بیمارستان لبافی نژاد

حق کپی رایت محفوظ است@داده افزار پارس جاوید